| SunnyDay88 a întrebat:

Vreau sa fac o pizza. problema e ca de fiecare data din cauza sucului de rosii imi ramane umed blatul. cum adaug sucul de rosii si sa imi iasa blatul uscat?

Răspuns Câştigător
| Supps a răspuns:

Iti trebuie un suc de rosii mai consistent. Eu habar nu am sa fac mancaruri din-astea complicate in bucatarie, stiu sa fac doar asa ce e mai simplu. Uite aici o reteta: http://www.ce-retete-mai-fac-fetele.ro/......pizza.html

| SunnyDay88 explică (pentru Supps):

Buna ideea. si o sa pun si un praf de faina in el.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru Supps):

Nu e deloc greu sa faci pizza.Eu is baiat si-ti fac pizza de la preparat blatu, lasat la dospit aranjat ingredientele si prajit la cuptor in cam 2 ore.E foarte usor...

| SunnyDay88 explică (pentru GeorGEBlaCKRidER):

2ore!:O ce pizza faci tu. in 15 min e gata si cu cel mai pufos blat...

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru SunnyDay88):

Poi dureaza cam 10-15 minute sa faci blatu, 45-60 min dospitu vreo 10 minute aranjatu preparatelor pe ele si cam 20-30 minute prajitun cuptor... Imposibil sa le faci toate astea si in 1 ora daramite 15 min happy

18 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

Coace blatul pe jumatate fara nimic pe el. Apoi il scoti, pui sosul de rosii, celelalte ingrediente si coci pana cand blatul este complet copt.

| SunnyDay88 explică (pentru morningstar):

Dupa cum am spus si mai sus, am incercat aceasta varianta si nu mi-a iesit.

pana la urma am reusit sa o fac buna punand totul de la inceput (doar ca sucul de rosii l-am mai amestecat si cu niste condimente...)

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai CORECT răspuns a fost DEJA dat de @morningstar!
NU am să-l mai reiau ( nu ar fi cinstit ).

Eventual, poţi folosi pastă de roşii ( deoarece este mai groasă ), sau un ketchup mai gros.

În nici un caz NU este indicat să foloseşti suc de roşii deoarece este foarte subţire.

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

Blatul de pizza doar se unge cu suc de roșii practic se dă cu o pensulă... nu se pune în strat gros.

| h3r a răspuns:

Depinde cum prepari pizza!
Eu sosul îl fac mai gros, deși adaug și ketchup, vin și apă! Trebuie fiert bine.
Când fac cu aluat de casă, atunci pun sosul pe aluat după ce l-am pus în tavă, deci așa cum este el, apoi torn sosul. Poți pune după celelalte ingriediente.
Când fac mai multă pizza, atunci adaug toate ingriedientele în sos.
Le călesc ușor prima dată, apoi torn sosul de roșii + ketchup și ce mai pun eu. Îl fierb bine și torn peste aluat.
Nu rămâne umed! Ci foarte crocant jos.

Ah, ca să fie moale și bună pizza și după ce se răcește, adaugă puțin lapte în aluat.
Poftă bună!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Incearca sa faci un ketchup mai gros.
Te pup!

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Tu te referi la sucu de rosii din rosile proaspete sau bulion? Eu puneam bulion pe blat ca sa tine toate lipite de el, dar mierzi rosilor il tai si-l pui dupa, nu e mare lucru.La fel la sfarsit poti pune si bulionul.

| LadyDy01 a răspuns:

De ce nu incerci sa pui ketchup? sau incearca sa pui mai putin suc de rosii.

| SunnyDay88 explică (pentru LadyDy01):

Nu-mi place ketchup-ul si crede-ma, nu pun asa mult suc de rosii...

Răspuns utilizator avertizat
| Tinna_Cristina_1989 a răspuns:

Eu la fel procedez, bag blatul intai, dar il las sa se coaca aproape in totalitate..Creste frumos, pufos apoi pun ingredientele..Si eu am av pb asta de multe ori, insa acum stiu ce am de facut..Am auzit la o pizzerie ca lasa blatul jum de ora la frigider, si iese crocant.Acum depinde cum preferi

| stanciuo56 a răspuns:

Ai putea sa il adaugi dupa ce pui la cuptor pizza.

| SunnyDay88 explică (pentru stanciuo56):

Am facut si asta, nu merge.