| Bianca_papusha a întrebat:

Vreau sa fac si eu prima ciorba din viata mea laughingImi puteti da reteta ciorbitei de cartofi(e preferata mea)una cat mai simpla.Multumesc

Răspuns Câştigător
| nana a răspuns:

Buna Bianca_papusa. happy
500gr cartofi
1 morcov, patrunjel verde, o jumatate de telina, o ceapa, 3 linguri ulei, suc de rosii 200-300ml si leustean verde.
Zarzavatul, morcovul, telina si ceapa, le toci marunt si le calesti cu uleiul. Apoi stingi cu 2 l apa fiarta.Cand zarzavatul este fiert, pui cartofi taiati cubulete, patrunjelul verde tocat marunt, o ligurita de sare, si lasi sa fiarba timp de 15-20 de minute, nu prea mult sa nu se fiarba cartofii prea tare.Scoti un cartofior si incerci daca a fiet. Apoi pui sucul de rosii, mai lasi sa dea 2-3 clocote. Gusti si daca vrei mai acra pui un pahar de bors fiert separat.Lasi iar cateva clocote, apoi pui leusteanul tocat marunt.
Gata. Pofta buna si succes. Pup
nana

1 răspuns:
| Eeeeeeeeeeee a răspuns:

Ingrediente:
500-600 g cartofi, morcov, patrunjel, telina, o ceapa de marime mijlocie, 3 linguri de untdelemn, bors, zeama de castraveti, suc de rosii, zeama sau sare de lamiie sau otet, leustean, tarhon, patrunjel, telina.

Mod de preparare:
Zarzavatul si ceapa, rase prin razatoarea cu gauri mari, se calesc 2 minute, cu untdelemnul, apoi totul se stinge cu 2 l de apa fierbinte.

Cind zarzavatul este fiert, se adauga cartofii curatati si taiati in cubulete si o lingurita rasa de sare. Se fierb 15 - 20 minute, pina cind se moaie, fara sa se zdrobeasca, apoi ciorba se sareaza si se acreste dupa gust.

Vara, se pun odata cu cartofii, un ardei si o rosie, taiate in felii.

Pentru aroma, se adauga cite putin din fiecare frunza de verdeata. Tarhonul ii da un gust foarte bun. Se serveste ca atare sau dreasa numai cu galbenus sau cu galbenus sau cu smintina sau iaurt.
baftabig grin