| Nickname1890 a întrebat:

Vreau sa fac sushi si nu stiu de unde sa cumpar pestele. Trebuie sa fie cat mai proaspat cat si pastrat in anumite conditii pentru a putea fi consumat crud. Cei care ati mai facut sushi in casa, de unde ati luat pestele? As fi vrut sa fac cu somon si cu ton.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cumpara congelat. E mai sigur decat cel etichetat ca "proaspat" in magazine... de obicei pestele este pastrat la rece cateva zile bune pana ajunge in galantare.
In schimb pestele congelat (in ambalaj original, de producator) este congelat imediat dupa capturare, asa ca nu exista un risc de toxiinfectii alimentare asa ridicat ca la cel "proaspat".