| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU!
Vreau să încep să mănânc sushi, problema mea este peștele crud pe care îl conține acest preparat, am auzit multe cazuri de oameni care au aflat că au paraziți în corp pentru că au mâncat sushi cu pește crud în el.
1)Ce supermarketuri/restaurante vând sushi cu pește crud care nu are paraziți în el?
2)Restaurantele unde se vinde sushi sunt doritoare să spună dacă peștele crud pe care urmează să-l mănânc a fost crescut în sălbăticie sau în crescătorie?
3)Care sunt semnele care arată că carnea de somon este infestată cu ouă de paraziți?
4)Ce firmă care aduce somon în România este de încredere?
Să răspundă cine are experiență cu mâncatul peștelui crud.
Dau fundă persoanei care mă ajută cel mai mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista sushi fara peste crud. Mănâncă din ăla că la întrebările alea nu vei primi niciodată un răspuns corect

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Vreau să respect rețeta tradițională cu pește crud.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu ai de unde să știi asta.
2. Dacă știu, îți spun.
3. Nu sunt semne. Doar o analiză de laborator poate decide.
4. Toate sunt de încredere.
Acele infectări menționate pe Internet sunt cazuri foarte rare. Sunt zeci de milioane de porții sushi servite în întreaga lume. La toate sunt câteva cazuri de infectări.
Eu mănânc de câte ori am ocazia, destul de frecvent și nu am pățit nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Personal prefer sushi cu pește necrud.

1. Toate supermarketurile / restaurantele care comercializează produse pe bază de peste crud își asumă riscul ca la un moment dat să apară o neregulă în ceea ce privește siguranța alimentară, astfel de riscuri sunt totuși minime sau destul de reduse.
2. Cred că au chiar obligația ( sau ar trebui )de a informa clientul, dacă acesta întreabă.
3. Poti să te informezi de pe internet mai în amănunt cu privire la acest aspect.

| Mihai0101 a răspuns:

Asta ar insemna sa te duci la laborator cu fiecare portie/bucata de peste crud asuma-ti riscurile daca vrei sa maninci si sa fi fashion in trend cu moda culinara!

| Stefan1602 a răspuns:

Depinde. Nu ai de unde sa stii sigur. Dar un sushi de calitate costa ceva mai mult. Am mancat si din Auchan, din Carrefour si de la diverse restaurante. Nu am patit nimic. Dar recomand de la restaurant cu flux de clienti mare