| Theodora292001 a întrebat:

Vreau sa iau un pepene verde. Dar stiu ca-s multe soiuri. E cel obisnuit rotund-oval cu striatii-dungi verzi deschis si inchis, cel verde închis complet si cel lung. Vreau un pepene apos, nezaharisit(adica sa nu fie trecut) si dulceag. Adica tocmai bun. Cum ma orientez sa-l nimeresc bine si ce soi recomandati? Eu am gustat pana acum doar primul soi.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Alegere de pepeni prin TPU nu am mai întâlnit. Dar este un început în toate. Cere vânzătorului să guști și dacă e dulce pepenele, îl iei altfel, nu

| Dalmore a răspuns:

laughing))))))))) te duci in piata, ceri sa gusti si daca-ti place il iei.

| Pabibabum09 a răspuns:

Codița trebuie sa fie verde; acesta este un semn al prospețimii dacă-i pot spune așa și implicit nu este zaharisit sau bătrân.
Sau pur și simplu poți cere vânzătorului respectiv (la piață) o degustare.
Hai c-am vazut-o și p-asta; întrebări despre pepeni pe TPU. Buuun?

| CatalinaMaziluSeStie a răspuns:

Mie mi se pare mult mai bun și mai zemos acel pepene care este de culoarea verdelui închis.Acela care nu are dungi! Este de tara și nu ar trebui sa aibă chimicale în el! Sper ca te-am ajutat!❤