| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa invat sa fac prajituri, dar vreau sa incep cu inceputul... problema e ca nu stiu care e inceputul. Care sunt retetele de baza? Care sunt lucrurile pe care orice cofetar ar trebui sa le stie?

7 răspunsuri:
| AnnaaaMaria a răspuns:

Cred ca oricine ar trebui sa stie retete mai simplute de prajituri cum ar fi: negresa, alba ca zapada... dupa care sa "avanseze" la eclere, amandine, dar nici acelea nu sunt extrem de greu de facut. Iti pot recomanda un canal de youtube, "jamilacuisine", e o romanca foarte priceputa care explica pas cu pas totul si are foarte multe retete. Spor la gatit!

| Λησηумσцѕ a răspuns:

Uite aici:
http://www.retete-incepatori.wellcome.ro/
Sper ca te-am ajutat.
Ceau!

| deliqventa13 a răspuns:

Blatul e baza laughing

| Dobrin_Maria_1999 a răspuns:

Clatite.

| MoshEne a răspuns:

Inceputul ar fi un curs de patiserie. Ca retete de baza ar trebui sa inveti sa faci aluatul friabil, pandispanul, diferite creme (pasticcera, chantilly) iar de la acestea se dezvolta multe alte dulciuri si preparate. Intelegi?