| Mihaiflorin14327 a întrebat:

Salut TPU! Vreau sa fac o schimbare in viata mea si m-am gandit sa incep cu chestiile de baza care ma afecteaza foarte mult.Eu ma consider o persoana care nu stie bine gramatica si sa vorbesc corect limba romana, de unde sa pornesc? Ce sa învăț? Vreau doar sa stiu sa scriu corect si sa vorbesc corect si mai am o problema vreau si sa învăț sa ma exprim sa-mi măresc vocabularul(orice imi este de ajutor o carte, un cont de yt etc)(multumesc!)

5 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Cărți nu carte... poate doar DEX, DOOM

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Eu am învățat gramatica de pe diacritica laughing. Exerciții de dicție găsești pe dictie.ro, parcă lansaseră și o aplicație. Vocabular mai încolo.

Caută când ai o nelămurire pe Google: fi sau fii diacritica (doar un exemplu)
https://diacritica.wordpress.com/2009/01/02/fi-fii-cand-se-scrie-fi-cu-2-i/

| Emma30555 a răspuns:

Citește cât mai mult, citind înveți fără sa vrei, sau poți face niște meditații dacă îți permiți cu o profesoara de limba romana.

| Ineys a răspuns:

Gramatica prima data si apoi literatura. Cu gramatica inveti baza si cu literatura inveti sa vorbesti misto, sa-i lasi pe fraieri cu gura cascata.

| Dintrebare a răspuns:

Gramaticalimbiiromane.ro