| darts01 a întrebat:

Vreau sa ma mut de la anul cu chirie in Bucuresti si as vrea sa stiu in general cum se face cu chiria se da in avans pe luna, 3luni sau 6 luni?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde cum te intelegi cu proprietarul si cum inchei contractul de inchiriere.
Unii pot cere si o garantie, care sa acopere chiria pe 1-2 luni si apoi sa platesti chiria normal, in fiecare luna.

NOname
| NOname a răspuns:

De la caz la caz.
De obicei, astfel de detalii se specifică în anunţ, dar mai pot fi şi negociate cu proprietarul.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand se plateste un depozit fix de bani, care raman la propietar pana hotarasti sa te muti, ca in caz de stricaciuni, el sa poata face reparatiile.
Apoi, platesti in avans chiria pe 1 luna, dupa care platesti lunar, dar intotdeauna inainte sa inceapa luna.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde cum te înţelegi cu proprietarul happy
În general, se solicită o Garanţie ce reprezintă chiria pe 1-2 luni + plata în avans a chiriei pe o lună!

Toate cele bune!

| StochirleaAlexandra a răspuns:

De obicei se da 1+1.