| Andradutsa a întrebat:

Vreau sa prepar un tort. dar nu prea ma pricep, deoarece nu am facut niciodata. ma uitam pe nett ca poti face blatul si din piscoturi. e avantajos asa? mie imi este mai usor sa fac blatul din piscoturi, dar ma gandesc, oare nu se destrama piscoturile? totusi, nu este blat dintr-o foaie...

Răspuns Câştigător
| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Da, stiu ca unele au gust diferit; faci cum vrei.
Daca vrei sa faci blatul din piscoturi eu cred ca exista o sansa destul de mare sa se destrame, dar daca ai mare grija iti va iesi bine.

7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! e mai simplu sa cumperi un blat, creme la plic si tortul e gata in jumatate de ora, il ornezi cum vrei tu..si nu ai cum sa dai gres...
O zi minunata si mult succeshappy

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Îti voi oferi eu o reteta delicioasă de tort. Dar numai peste cateva ore, acum ma grabesc sa ajung in orasul meu.

| faramatania a răspuns:

Este şi avantajos, şi mai uşor.Îţi dau următoarea reţeta, cu o singura observaţie(pişcoturile trebuie însiropate foarte puţin), în rest, poţi respecta reţeta întocmai.Succes!
http://www.gustos.ro/retete-culinare/tiramisu-din-piscoturi.html

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Poti cumpara blaturi din magazin thinking iti va fi mai usor.

| Andradutsa explică (pentru ϟkatεVaηϟ):

Este si asta o idee, dar parca blatul acela nu are acelasi gust...

| ϟkatεVaηϟ a răspuns (pentru Andradutsa):

Da, stiu ca unele au gust diferit; faci cum vrei.
Daca vrei sa faci blatul din piscoturi eu cred ca exista o sansa destul de mare sa se destrame, dar daca ai mare grija iti va iesi bine.

| yasmin1407 a răspuns:

Hmm piscoturi merge, dar nu am facut vreodata, eu am o reteta de un blat super usor de facut : 3 oua se bat cu 120g de zahar, se bat pana devin pufoase, se pune faina 100 g si 20 g unt topit si se amesteca usor, se baga la cuptor pentru 20 de min la 150 grade si that's it big grin

| Marian_Eduard_1996 a răspuns:

Incearca cu blaturi de alea cumparate din magazin si inainte sa pui frisca sau ce vrei sa pui in tort insiropeaza blatul ca sa fie mai moale si sa aiba un gust mai placut.deci pui prima foaie de blat insiropezi dupa pui compozitia si tot asabig grin