| ManuAEI a întrebat:

Vreau sa stiu daca a tinut cineva aceasta dieta si care au fost rezultatele:

Dieta grapefruit

Mic dejun
- 1/2 grapefruit
- 2 oua
- 2 felii de sunca presata

Pranzul
- 1/2 grapefruit
- carne (orice tip, orice cantitate)
- salata (orice tip de dressing)

Cina
- 1/2 grapefruit
- carne (orice tip, orice cantitate)
- legume (orice tip de legume verzi, galbene sau rosii)

Gustarea de dinaintea culcarii
- 1 pahar suc de rosii sau un pahar cu lapte
Legume permise in dieta cu grapefruit: ceapa rosie, ceapa verde, ardei gras, castraveti, broccoli, spanac, salata verde, varza, morcovi, mazare.

12 zile – 2 zile pauza

5 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

O să ai probleme de sănătate mâncând așa!

| cristimihailov a răspuns:

Cand creatia loveste din nou...

| Laura927 a răspuns:

Unde ai vazut tu la cina si in special ca se mănâncă carne?
Asta nu este o dieta inventata de un nutritionist, ci de o revista gen femeia.ro,click etc.
Asa nu ai sa slăbești nici pana la anul viitor!

| ManuAEI explică (pentru Laura927):

Mersi de raspuns, care ar fi o dieta cu grapefruit corecta daca stii?

| Laura927 a răspuns (pentru ManuAEI):

Nu știu,eu nu ma ocup de asa ceva, nici măcar vârsta ta nu o știu ca sa iti spun exact numarul de kalorii pe care le poti consuma intr-o zi!
Dar daca tu vrei o dieta, poti adauga in salate, gustările dintre mese, sucuri etc. Grepfrut cat vrei tu de mult!
Eu cand țin o dieta ajung la maxim 700 kl pe zi si mănânc sănătos gen multe salate la interval de 3 ore si asa nu imi este foame, beau multă apa, folosesc câteodată si pastile doar ca sa imi reducă apetitul.
Eu ma învârt la 55/60 kg, nu ma ingras mai mult de atat, depinde si de servici, de obicei am unul foarte aglomerat sau este posibil câteodată sa nu fac nimic in 2 saptamâni,importantă este mișcarea,sa nu stagnezi in sofa cu chipsuri si ciocolata.
Plus ca sunt sigura ca tu, ca si mine ai retenții de apa, astea ne fac "pufoase" si de aia trebuie sa bem multe ceaiuri de plante naturale fara zahar, alea ne ajuta sa lăsam apa sa circule repede.
Vezi tu corpul isi face depozite de apa, grăsimi asta daca nu mâncam/bem la timp si le retine pentru atunci cand sarim peste o masa sau nu avem timp ..se apară in felul lui.
Cel mai indicat este sa folosești o dieta personalizata,in funcție de cantitatea de grăsimi pe care o ai,înălțime,greutate, toleranta la anumite produse, timp disponibil, apetitul pe care i-l ai, etc. vezi tu toți factorii ăstia influenteaza dieta pentru fiecare!