| gianinutza a întrebat:

Zice'ti'mi si mie retete de peste(macro) mai dietetice asa...

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Eu nici nu mai ung tava cu ulei, ci o captusesc cu o folie de staniol ca sa nu se prinda pestele.Preparatul este gata cand s-a rumenit usor.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Il cureti, il tai in bucati cat vrei tu de mari si il faci in cuptor, fara niciun fel de grasime, "la capac", astfel: se umple o cratita pe trei sferturi cu apa si deasupra ei se pune invers, un capac de o dimensiune putin mai mare. Se aseaza pestele pe capac, se presara condimentele dorite si se da la cuptorul incins foarte bine, timp de jumatate de ora. Se poate servi stropit cu lamaie. Pofta buna!

| Gabystelistu95 a răspuns:

Se curata de solzi, se scoate din el tot, in special pielita neagra (se spala bine), se taie portii, se da cu mirodenii speciale pentru peste, se stropeste cu zeama de lamaie. Se pune intr-o tava unsa cu ulei si se da la cuptor 20-30 minute. Se serveste cu mamaliguta calda (si mujdei din usturoi).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Intră pe: www.gustos.ro, ai ce alege.
Poftă bună.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum spune gabi stelistul dar fai si un sos de vin alb{un pahar}cu putin bulion amestecat si piper negru, dupa gust. iar uleiul sa fie de porumb sau de masline.