| UnTipObisnuit a întrebat:

A comandat cineva de pe Amazon?

Cam in cat timp vine o comanda si cat este transportul?

Dau funda! Multumesc!

8 răspunsuri:
| varsanofie a răspuns:

Salut,
Pentru Romania Amazon are doua optiuni de expediere a bunurilor, intre care vei fi invitat sa alegi in faza de plasare a comenzii!

Livarare Standard! Intre 5 si 8 zile. EUR 7, 50 standard plus 2, 50 per fiecare kg. (Pentru Amazon Anglia puteti simula o comanda pentru un produs oarecare si asa puteti sa vedeti costul real al transportului care va fi afisat pe pagina de comanda a produsului).
Expres! Livrarea in 2, 4 zile. Euro 12 standard plus 4 euro pe kg.

| Violleta2022 a răspuns:

Cand cumperi de pe amazon, sistemul iti afiseaza inainte sa platesti, cat costa transportul pentru acel produs. Unele produse au transportul inclus, treibuie doar sa fii atent unde scrie :" free delivery".
Daca valoarea produsului cumparat cu tot cu transport depaseste $100, trebuie sa patesti taxe la vama romana si TVA-ul de 19 %, care se aplica la suma totala.

Transportul dureaza intre 3 si 6 saptamani, pentru ca marfa vine din China, cu transportul standard.

| Ionut58282856 a răspuns:

In 3 zile la un baiat a venit, serios din china? laughing fabricat in china nu ca vine din china

| varsanofie a răspuns (pentru Violleta2022):

Marfa este depozitată la Amazon. UK, DE. US s-a. pachetul pleacă imediat după efectuarea comenzi, poți opta pentru next day delivery sau 2-3 business day. Nu se plătesc taxe extra.

| Violleta2022 a răspuns (pentru varsanofie):

Asta este valabil daca cumperi dupa site-urile lui Amazon din UK, DE, US sau Australia!
Dar daca cumperi din Romania, cumperi de pe amazon.com si atunci, marfa pleaca din China catre Romania.
Se platesc taxe pentru tot ce depaseste 100 dolari!

| varsanofie a răspuns (pentru Violleta2022):

Este posibil să ai dreptate. Anyway de ce ai cumpăra de pe amazon.com? când poți cumpăra de pe amazon.co.uk, amazon.de s-a. fiind mai aproape. Cumpărând în trecut de pe amazon.co.uk a ajuns undeva între 3 și 5 zile lucrătoare, mă uitai și la ei pe site tot așa scrie pentru standard delivery.

| Violleta2022 a răspuns (pentru varsanofie):

Da, am cumparat foarte multe, de pe amazon USA si le-am primit in 3 saptamani.

| UnTipObisnuit explică:

Produsul comadat ar fi o carte