| anonim_4396 a întrebat:

Am văzut că se vând puști sau pistoale airsoft pe diverse site-uri.
Unele vin la pachet și cu bile metalice.
Înțeleg că nu-s periculoase precum armele cu gloanțe, dar totuși, pot fi folosite în scopuri negative de către răuvoitori. De exemplu, să spargă geamurile unei locuințe cu o armă cu bile de genul sau să rănească ușor pe cineva.

Să nu râdeți de mine, nu mă pricep deloc la arme, de aceea vă întreb. big grin

De ce totuși se comercializează, dat fiind că pot fi folosite de către persoane mai puțin întregi la minte?

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca daca am merge pe argumente de gen ar trebui sa nu vindem cutite, ca unii o sa injunghie cu ele. Solutia ca ceva sa nu fie folosit in scop negativ e educatia si preventia, nu interzicerea lui.

3 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Bilele metalice sunt ilegale.
Se folosesc bile din teflon. Pot răni dar nu pun viața în pericol.
Și cuțitele pot fi folosite de persoane mai puțin întregi la minte. Dar asta nu înseamnă că vor fi interzise.

| helpforyou a răspuns:

Si acestea nu toate se pot comercializa la liber. Pentru unele trebuie indeplinite anumite conditii, cum ar fi varsta.

| Fantaspirit a răspuns:

In America și copiii au arme cu gloanțe nu jucării și tu te miri de ce se vând arme airsoft la noihee hee