lolita
| lolita a întrebat:

Anul trecut ca si anul asta s-a vorbit foarte mult de criza, de faptul ca lumea nu are bani si iese tot mai rar la shopping si la restaurant. Ieri am iesit si eu ca toata lumea sa fac niste cumparaturi, nu-mi venea sa cred ca vad in fata ochilor: oamenii erau ca furncile, nu aveai loc nici sa te misti, toti erau incarcati cu plase de la cumparaturi si magazinele aveau o coada de 10 metri, fara sa exagerez. Eu am stat o ora intr-un magazin deorece am stat 10 minute sa intru sa-mi probez hainele, inca 15 la coda sa platesc si resul timpului stateam la rand sa-mi caut marima la haine. Am fost sa cinam si toate restaurantele erau pline incat se astepta afara la coada pentru a intra, sala de jocuri era si ea plina si nu mai vorbesc de cinema care era plin pana la refuz. Acum ma intreb si eu, unde este criza? Sa fie oare o manipulare in masa?

13 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu te-ai intalnit cu cei ramasi fara slujba care isi dramuiesc banutul.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Chiar daca e criza tot trebuie sa ne imbracam si sa mancam, in restaurante nu mai este insa asa de aglomerat, lumea prefera sa manance acasa.

| Arthur a răspuns:

Problema e ca la noi in Romania circula foarte multi bani negrii care nu pot fi contabilizati la nivel national.
Pe urma despre banii intrati in tara se contabilizeaza numai cei intrati prin banci sau posta.
Magazinele se plang de scaderea vanzarilor dar nu amintesc ca ei se raporteaza la vanzarile de anii trecuti cand vanzarile depaseau de cateva ori pe cele comercializate in occident.
''Romanul se descurca. '' big grin

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Ti-a luat un an sa observi asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o vorba care imi place mie:'Suntem prea saraci sa mai traim si prost.'

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa te fereasca Dumnezeu sa te intalnesti cu ea. sau cu efectele ei.nu-ti pune intrebarea asta, si nu-ti dori raspunsul. pot sa-ti arat eu criza, daca vrei.si nu e ceva placut sau frumos.esti printre cei ce inca merg la shoping si la restaurant? roaga-te sa ramana lucrurile asa.eu am inceput sa simt criza, prin inghetarea salariilor in 2009 si in 2010.si am in spate spectrul somajului pentru sotie, care ma va baga in imposibilitatea sa-ti mai raspund la intrebari pe TPU, sa-mi folosesc mobilul, sau sa mai dau drumul la centrala termica. dar am un prieten care a ajuns intr-o stare de a se arunca de la etajul la care sta, si el si sotia, lui bolnava. dupa ce a cautat ajutor, la toate autoritatile. ajutor, adica, un loc de munca.nu mancare, nu bani. un loc de munca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lol...mai Lolita...hai sa iti zic o treaba.
Pe 2 Ianuarie au inceput reducerile in Italia.Am vrut sa ma duc si eu... dar unde sa te mai duci cand vezi la tv ca sunt 7000 de locuri de parcare si 30 de mii de oameni.
Cand era anul trecut criza mare, nu iti mai zic cum statea lumea la rand in cele mai scumpe magazine din Roma.
Criza zici? de unde atat?
Normal, este o manipulare in masa ca si vaccinul pentru gripa porcina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bagati la cap ce a scris TEPES! Are dreptate. Mare. Criza este reala nu este o manipulare. Faptul ca se mai gasesc pe ici pe colo, niste bani, nu inseamna nimic. Ma tem ca toate aceste fite cu cumparaturi extreme, cina la restaurant, etc se fac pe datorie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Well, ce putem spune sigur, este ca tara s-a imprumutat de la FMI cu 20 miliarde euroi, ca sa plateasca pensiile si salariile. Asta este criza. Faptul ca oamenii au inca un loc de munca si implicit (desi salariul multora este mizerabil), pot da buzna in magazine sa-si ticseasca desagile cu alimente, nu inseamna ca nu este criza. Somajul este in crestere, preturile cresc si ele (iar asta constant de 20 de ani). O sa se vada in cele din urma asta si in magazine, in putinatatea clientilor. De altfel multe magazine si-au inchis portile. Este o realiatte pe care o vad eu trecind cu tramvaiul pe strada spre serviciu. Fostele magazine ori au renuntat la o parte din spatiu si in locul magazinelor mari cu autoservire, acum in acelasi spatiu sint mai multe magazinase, ori s-au inchis si in vitrina este anuntul cu "de inchiriat". Si mai este o varianta pe care o constat, in locul lor au aparut sedii de banci. Asa se explica de ce inca au oamenii bani sa se inghesuie peste tot. Inca mai au serviciu si inca se imprumuta. Chiar daca a scazut febra imprumuturilor constatata in anii trecuti, inca se fac imprumuturi. Dar! Deja cei acre au luat credite cu buletinul, acum dau din colt in colt. In scurt timp o sa se vada dezastrul. Daca se va continua politica de pina acum si va creste in acelasi ristm somajul, abia de acum se vor vedea efectele reale ale crizei. Oricum, momentan, staul cersetor inca sta dupa fundul FNI-ului si se milogeste pentru bani de pensii si salarii, in curind si de bani pentru ajutoare de somaj si fireste ca nu uita din ce primeste sa bage in buzunarele clientelei politice, care alimenteaza si clasa politica in cele din urma, nu-i asa? Fiecare trebuie sa traiasca in fond. Norodul isi asuma in final responsabilitatea de a returna cu dominda, banii astia obtinuti prin umilintawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E conspiratie

| deejayra a răspuns:

La Baneasa Shoping City nu aveai loc de parcare

| dorinaugustin a răspuns:

He, he.cateodata aparentele inseala! happy

| Aly_9916 a răspuns:

Multi oameni nu au fost afectati de criza desi aia de la tv spun ca criza a lovit dar iti zic euwinking nu prea mai e crizawinking