| Pandaboy09 a întrebat:

Astazi am cautat pe internet site-uri de cumparaturi.
Am gasit Zipy.ro.
Stie cineva ceva legat de acest site?
Multumesc

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este sectiunea romaneasca a lui eBay, Amazon, AlliExpres si Deal Extreme. Nu face decat sa intermedieze cumparaturile pentru cei ce nu se descurca in engleza. Asa ca n-ai ce sa spui despre el.

24 răspunsuri:
| Pandaboy09 explică (pentru Salontanul):

Deci e de incredere?
Vreau sa cumpar compnente pentru pc.
Deci s inteleg nu mai platesc taxe vamale si chestii de astea?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Pandaboy09):

Dragul meu (imi permit sa zic asa ca 100% sunt mai invarsta decat tine). Site-urile nu pot fi de incredere sau de neincredere decat in masura in care ele apartin unei entitati (un magazin, o firma, etc). Astea sunt site-uri pe care fiecare isi pune ceva de vanzare cum este si OLX. Ce vina poate avea site-ul daca tu pui un obiect de vanzare si pacalesti cumparatorul trimitand altceva? Sau ce de incredere poate fi site-ul ca eu sunt un vanzator bun si mi-am respectat cuvantul trimitand obiectul asa cum este in descriere? In masura in care site-ul primeste reclamatii el poate bloca un utilizator. Individul isi poate face alt cont de e-mail si o ia de la capat si te pacaleste. Cu ce-i de vina site-ul?
Cat despre taxe vamale si TVA le platesti sau nu. In masura in care produsul este din afara UE platesti, cand este din UE, nu. Exemplu: daca produsul este din SUA si are valoarea pana in 10 Euro nu platesti nimic. Daca are peste 10 Eu pana la 150 Eu platesti TVA si daca are peste 150 Euro platesti si taxe vamale. Daca produsul este din SUA dar este intr-un depozit pe teritoriul UE nu mai platesti nimic pentru ca a platit firma importatoare (al cui este depozitul). La fel cu oricare produs.
In final, iti multumesc pentru apreciere si te mai astept cu alte nalamuriri.

| Pandaboy09 explică (pentru Salontanul):

Deci eu dau comanda de pe zipy selectand magazinul amazon si ei intr-o luna imi aduc coletul in fata usii sa inteleg.
Mersi pentru sfat!

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Pandaboy09):

In fata usii sau la posta teritoriele cu regim vamal. Uite pe aici: https://www.posta-romana.ro/......1.2016.pdf

| Bacrău_Nicolae-Bogdan_1990 a răspuns:

Salut. Ai reușit să faci o comandă? Dacă da, cum e statusul ei?

Întreb pentru că am comandat și eu 4 articole iar imediat după aceste articole au devenit invalide. Am dat mai multe mail-uri pentru a-mi fi anulate comenzile însă niciun răspuns.

| MonicaP a răspuns (pentru Bacrău_Nicolae-Bogdan_1990):

Am comandat, banii au fost retrasi, de 20 de zile statusul e " neexpediat". Am cerut anularea comenzii, ca sa imi recuperez banii, dar nu raspund.

| MonicaP a răspuns:

Experiența mea este următoarea: Am comandat pe site-ul lor doua produse vândute de AliExpress, in data de 1 septembrie. Nu îți comunica date despre vânzător. Banii au fost retrași de către firma lor, care din datele tranzacției reiese că este o firmă cu sediul în Israel. Statusul comenzii nu s-au schimbat, a rămas " neexpediat". Am incercat să comunic cu ei. Am descoperit că nu au telefon de contact, nu au o adresă în România. Se poate comunica cu ei doar pe acel site de tranzacții. Am scris mesaj și răspunsul a venit în ebraică, cum că nu au uitat de tranzacție, ceva de genul acesta. Statusul nu s-au schimbat, am cerut ieri anularea tranzacției, dar nu reacționează. Eu acum trebuie să îmi recuperez banii și nu știu cum sa procedez. Au o pagină de Facebook în ebraică, unde am scris in engleza. Singurul răspuns a fost să mă adresez pe pagina lor din Romania. În concluzie sfatul meu e să nu comandați prin ei.

| Bacrău_Nicolae-Bogdan_1990 a răspuns (pentru MonicaP):

După insistențe și cercetare am găsit un contact al acestei societăți. I-am spus lui nemulțumirile mele și a rămas că el ia contact cu echipa de suport pentru a-mi returna banii.

M-a sfătuit să dau mail la office@zipy.ro cu cerința mea. Am făcut acest lucru și astăzi am primit banii înapoi în sold-ul de pe site. Am efectuat tranzacția de a-mi primii banii înapoi în contul bancar și acum aștept.

| MonicaP a răspuns (pentru Bacrău_Nicolae-Bogdan_1990):

Mulțumesc frumos pentru informații, așa voi proceda și eu. Succes in recuperarea banilor!

| MonicaP a răspuns (pentru Bacrău_Nicolae-Bogdan_1990):

Bună ziua! Am trimis mail la dresa recomandată de tine. Răspuns nu. Am scris şi pe Facebook-ul din Israel şi în engleză şi în traducere ebraică. Nu îmi răspund. A mai fost o plângere a unei doamne din România, cu care am schimbat experienţe despre ce se întâmplă după lansarea unei comenzi pe Zipy şi acelea au fost şterse de pe Facebook. Tu ţi-ai recuperat banii? E nu mai ştiu ce să fac. Mă gândesc că ar fi de competenţa poliţiei ce se întâmplă. Te rog frumos, dacă ai vreun sfat să mă anunţi. Mulţumesc mult.

| Bacrău_Nicolae-Bogdan_1990 a răspuns (pentru MonicaP):

Mie mi-au fost "returnați" banii pe site, în soldul din contul pe care l-am creat pe site-ul lor. Și de acolo am inițiat transferul către contul meu bancar însă încă nu am primit banii.

| MonicaP a răspuns (pentru Bacrău_Nicolae-Bogdan_1990):

Multumesc frumos pentru răspuns. Oare mie de ce nu îmi răspund? Nu știu ce să mai fac.

| honoriuc a răspuns:

Am comandat si eu ceva pe Zipy.ro si am platit cu cardul insa nu am primit niciun mesaj de confirmare, asa cum procedeaza ebay, de exemplu. Aseara am vorbit la banca si mi-au zis ca suma e blocata, asa ca am cerut sa se retraga banii, dar deocamdata vad ca nu sunt inapoi in cont. Nu este o suma mare, dar totusi. Am incercat sa ma inregistrez la ei si nu ma pot loga cu parola trimisa de ei. Am cerut schimbarea parolei de 3 ori, dar tot nu ma pot loga. Nu cred ca este un site de incredere, intra in categoria scam.

| LilianAndrei a răspuns:

Zipy.ro este o platformă comercială care facilitează comenzile online de pe cele mai mari platforme din lume: Amazon, Aliexpress și Ebay. Cumpărătorul poate cumpără simplu, în limba Română, cu orice fel de card bancar și fără să fie nevoie să se înregistreze și poate apela oricând la serviciul client în limba Română.
Platforma este dotată cu tehnologie de criptare avansată. Este un start-up creat de 3 tineri deștepți, ambițioși și cu planuri mari. -J Îi cunosc personal!
Îmi pare rău când citesc pe net expresii că "Aliexpress țeapă". Problema în România cu Aliexpress este creată în primul rând de serviciul poștal. În al doilea rând site-uri mici care închid și nu se mai ocupă de ultimele comenzi. Acest site are o politică clară despre rambursări. Nu-i nevoie să mă credeți pe mine. Puteți verifică singuri!

| Apostolescu a răspuns (pentru MonicaP):

Https://www.jpost.com/......asy-502916

Da, intr-adevar este un start-up inceput in Israel care si-a intins aripile in mai multe tari precum Rusia, Grecia, Cipru, Italia, Romania...

Experienta mea cu Zipy a fost una foarte placuta, shippingul dureaza putin mai mult insa asta tine de vanzatorul ales de tine, nu are nicio legatura cu omuletii de la Zipy care-si fac treaba super bine. Totul tine de tine si de la ce vanzator alegi tu sa-ti cumperi produsele. Daca pachetul vine din China si nu are numar de tracking ca ai dat 3Ron pe el si pe site scrie ca dureaza 30 de zile lucratoare, de ce se agita omul?
Asa suntem noi Romanii, intepati, paranoici si vrem rezolvari cu viteza luminii.

Cred ca am cel putin 12 comenzi in ultimele 4 luni si n-am avut nicio problema cu nici una.

In sfarsit, gasesc produse la care visez de mult si care-mi fac viata mai usoara, dar rabdarea este o virtute!

V-am pupat

| ZipyRomania a răspuns (pentru honoriuc):

Buna ziua,

Serviciul clienti Zipy Romania va contacteaza. Dupa repetate randuri de a va gasi in sistem, am hotarat sa va raspundem aici fiindca ne pasa de experienta dvs. Domnule Honoriuc, nu aveti nicio comanda plasata pe platforma noastra, ba mai mult, am gasit mesajele catre echipa noastra in care ne puneti doar intrebari, insa la final nu ati comandat nimic si nici nu ati incercat sa va recuperati parola. Sunteti sigur ca ati comunicat cu noi? Daca ne lasati un numar de comanda, suntem mai mult decat bucurosi sa va ajutam! Suntem constienti ca in trecut serviciul clienti nu a fost cel mai grozav insa revenim cu putere din spate si va stam la dispozitie!

O zi buna!

| Istrate_Emil_1955 a răspuns:

Hotie la drumul mare, pe romaneste

| Istrate_Emil_1955 a răspuns:

Hotie la drumul mare, ferestete pe tine si pe prieteni

| electron50 a răspuns (pentru Pandaboy09):

Nu exista să faceti cumpăraturi extracomunitare și să nu plătiți taxe vamale decat la valori de 10 sau cel mult 20 euro per colet. Indiferent ce factură veți primi din China, Taiwan sau Singapore, când vi se eliberează coletul de la Poșta Română, exista și un reprezentant al vămi care vă cere o copie, fie si printscreen a comenzi de pe site, unde sa se vadă si pretul!

| AncaDinu a răspuns:

Fugi de el! Nu comanda, pierzi banii!

| tigaulucia a răspuns:

Sunt foarte neseriosi. platesti produsul si nu iti trimit nimic. noroc ca eu am comandat un hanorac ieftin si am pierdut 65 lei, dar daca cumperi mai scump plasa e mai mare. eu zic sa nu cumperi. s-au mai fript multi altii. o zi buna

| kanechy a răspuns (pentru Apostolescu):

Si sa inteleg ca tu faci parte din echipa lor! Asta explica modul cum ai formulat, de parca Zippy ti a facut viata mai usoara si daca nu erau ei tu nu puteai nici sa respiri! Din moment ce oamenilor nu li se comunica informatii despre produs, lucru care este crucial, cum ai vrea sa stam linistiti ca e totul ok, era de apreciat macar daca primeam o confirmare cum ca produsul e pe drum, dar nici asta, probabil tu comanzi scobitorisi de asta iti permiti sa spui bazaconii pe aici, insa majoritatea comanda de sume destul de mari, nu e normal sa se ingrijoreze?!

| SanduleacIurie a răspuns:

Ma omule! Care este problema sa faci comanda direct pe aliexpress.com si sa nu va plinge-ti pe diferi-ti intermediari?
Si apropo mii de intermadiari pe acelasi eMag, sau credeti ca produsele nu tot din China vin?!

| paun645 a răspuns (pentru Pandaboy09):

O sa va răspund din punct de vedere al unui cumpărător destul de activ. Am comandat și de pe joom și de pe zipy. Dar sa discutam despre zipy, am pana in prezent comenzi in valoare de peste 2000 de lei de pe zipy. Comenzile mi-au ajuns după aprox 20/25 de zile, am avut număr de urmărire și am folosit o aplicație de urmărire a produsului! Pana acum nu am avut probleme cu aceasta platforma, singurul inconvenient este ca uneori unele produse sunt cu câteva 10 de lei mai scumpe ca pe aliexpres.
Asta este una dintre primele comenzi care a fost in total de vreo 300 de lei
https://youtu.be/OgDcDb2hTZU
Aici e vorba de comanda de 1200 de lei, doar microscopul a fost comandat de pe zipy!
https://youtu.be/MSDJoJ3JXjA