| anonim_4396 a întrebat:

Aveti incredere in lichidarile de stoc? (reduceri).
Sunteti siguri ca produsele sunt reduse?
Ex: O pereche de adidasi costa fara reducere 200 lei, in timpul reducerilor pe raft aceeasi pereche de adidasi costa 250 lei cu reducere de 50 de lei.
Vi s-a intamplat asa ceva?

9 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Si cand sunt la reducere reala, de fapt ei isi scot destul profit, pentru ca se apropie de pretul real de comercializare. De exemplu, o pereche de adidasi costa la producere 100 lei, pentru ca sunt la nike, ii gasesti cu 400, iar la reducere sunt 300. Tot au un profit de 200%.
Eu cumpar daca imi convine si pretul, indiferent ca e la reducere sau nu. De exemplu, nu as da 200 lei pe un tricou, chiar daca asta e pretul redus cu 90%.

| Bacemi a răspuns:

Am patit si eu lucruri din acestea. Trebuie sa fim foarte atenti.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu am patit asa ceva, dar mai este timp, la noi e posibil orice.

| Arthur a răspuns:

Suntem unici in Europa. De exemplu toate produsele in preajma sarbatorilor de iarna, sa zicem, se ieftinesc -la noi e invers. In occident produsele care se apropie de termenul de expirare au un pret derizoriu, la noi, daca nu esti atent, ai ocazia sa cumperi chiar de la supermarket-uri produse expirate de mult. Tot comerciantul cu scaun la cap pune baza pe cantitatea vanduta, la noi pe pretul acelui produs, cat mai umflat, pentru a-si asigura beneficiul.

| Cherisheverything a răspuns:

Sincer, sa fie mai scump dupa reducere? nu am mai vazut.

In unele magazine cred ca reducerile sunt chiar foarte bune.

Ex: am cumparat recent o bluza care fara reducere ar fi fost 90 lei, iar eu am dat 20 lei.

| Koisan69 a răspuns:

Da, in romania aceasta practica este foarte frecventa. Este numai o chestie psihologica cum ca ar fi reduceri pentru a atrage clientii. In tarile dezvoltate soldarile sunt soldari, va invit sa mergeti pe la Parndorf in perioada soldarilor sa vedeti ce inseamna cu adevarat reduceri.

| Privat_3121 a răspuns:

Eu am vazut la un magazin cica, O pareche de Blugi Pt barbati la pretul de 90 lei cu Reducere 50% si dupa ce Numai erau la reducere erau 100 lei rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este ca sintem niste buni comercianti? rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Bro-nu numai in tara se intampla asahappy
In Italia au fost jurnalistii cu o luna inainte de a incepe reducerile si au vazut preturile...la mai multe magazine era acelasi pret ca inainte...sau cu reducere doar pe hartie.