| anonim_4396 a întrebat:

Cand cumperi ceva dintr-un magazin online platesti inainte sau dupa?
Mersi anticipat

10 răspunsuri:
| dosia26 a răspuns:

Niciodata sa nu platesti inainte...plateste cand iti vine marfa

| Kogaion a răspuns:

Depinde cum optezi tu pentru plata, de obicei se plateste rambus, adica la venirea coletului, ii lasi banii curierului.

| Parleala_Andrei_1995 a răspuns:

Depinde cum alegi sa il platesti, ori online(cu cardul) ori ramburs adica platesti cand iti aduce curierul coletul

| dosia26 a răspuns:

Sau mai este varianta daca platesti cu cardul... daca platesti cu carul ...il platesti inainte

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru dosia26):

De ce? Suntem in 2018, plata cu cardul e ceva banal

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde. Magazinele online din Romania inca accepta plati ramburs asa ca poti plati dupa ce comanzi ramburs sau online cu cardul inainte

| Victoria18 a răspuns:

Pai depinde... Daca vrei sa platesti cu cardul o sa platesti inainte, deci, nu e sigur sa faci asta ca daca nu vine coletul, ramai cu banii dati. Si mai e optiunea daca vrei sa platesti cand vine curierul. Asta e mult mai sigură.

| Adry05 a răspuns:

Depinde, poti plati in ambele moduri sau unele magazine accepta doar plata cu cardul (inainte), cam toate cele din afara cer plata cu cardul.
De obicei nu recomand plata cu cardul decat daca e site-ul arhicunoscut si stii sigur ca e ok.
In rest opteaza pentru plata la primirea coletului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

În nainte

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de metoda de plata a magazinului online. Sunt site-uri micute, din Romania, carea accepta plata ramburs.
Dar daca cumperi de pe site-urile internationale, absolut intotdeauna platesti inainte, ca altfel nu iti pot trimite marfa.