| ShadonyX a întrebat:

Buna seara tuturor!
Poate ma puteti ajuta si pe mine.
Ieri am facut o comanda la Altex in valoare de 1700 lei la un laptop.Comanda a fost achitata cu cardul.Azi,s-a stricat ceva in casa si e mai important decat un laptop, asa ca am dat email la suport la ei sa-mi anuleze comanda.Canci,nu raspund.Sun la ei, imi raspunde unul, ii comunic problema si ca vreau sa anulez comanda.Imi spune ca bine, ca trimite sesizare la colegii lui de la vanzari.Trec 2,3, 4 ore si ma uit la ora 19 sa vad daca comanda a fost anulata.
Observ ca nu e anulata.Iau iar telefonul si sun la ei.Acum mare surpriza,imi spune unul ca, comanda nu poate fi anulata, ci daca doresc trebuie sa o refuz eu la curier si sa se intoarca inapoi la ei. Dupa abia imi vireaza inapoi banii.Pai cum naiba, acum nu mai pot sa anulez o comanda si pana acum puteam?

Ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| MaRIAN9889 a răspuns:

Atunci este vina lor, dar nu prea ai ce sa faci... sau sa zic asa. vina angajatiilor pentru ca nu vor sa se puna pe treaba... sunt multi angajati care aleg calea mai simpla. De exemplu eu am vrut sa imi schimb cablul de la internet si reteaua, au venit 2 persoane s-au uitat si au zis ca nu au cum sa traga alt cablu si mi se parea ilogic ceea ce au zis, am sunat la companie si mi-au zis ca vor trimite alte persoane, si-au cerut scuze pentru ce s-a intamplat. dar nici nu au ce sa faca mai ales daca ai putin personal si mai e si puturos.

Nu cred ca ai ce sa faci. decat sa astepti, e vina lor, dar na.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Iei imprumut banii necesari pana luna viitoare.
Alta data sa nu te lasi descoperit, tine bani pusi deoparte pentru asemenea evenimente surpriza.

| darrio2007 a răspuns:

Asa este cum spun ei.

| ShadonyX explică (pentru darrio2007):

Cum sa fie asa cum spun ei? Adica trimiti un ticket si suni sa anuleze o comanda pe care ei inca nu o confirmasera si nu era facut inca nici comanda de curier? E putin ciudat.
De cand comand la ei, am anulat 2 comenzi, una chiar dupa ce a fost ridicata de curier de la ei si nu am avut acest impediment.

| Sofer a răspuns:

Nu ai ce face dacă era sa plătești Cash la curier refuzai. Dar în situația asta accepți produsul și pentru mica ta problema la casa faci un împrumut la cineva din familie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și eu aștept un amărât de retur. E frustrant! Totdeauna clientul e cel care TREBUIE sa aștepte, sa aștepte un răspuns la o solicitare.
Dar lor trebuie sa le faci plata instant. Trebuie să le răspunzi instant. Trebuie, trebuie, trebuie.
Mi se pare ca nu oferă respectul cuvenit clientului.

| ShadonyX explică (pentru anonim_4396):

La mine nu era normal nici retur.Cand am solicitat anularea nu era inca nici confirmata de ei comanda.Nici nu facuse solicitare de awb la curier.Am observat acum seara ca e la fel si ca produsul a fost ridicat de curier pentru livrare.
Nu ofera respectul cuvenit, dar ce sa faci, cand ai nevoie de ceva urgent, strangi din dinti si comanzi.
Ciudat ca pana acum nu am mai patit asta, si am mai anulat 2 comenzi in decursul celor 5 ani de cand comand de la ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ShadonyX):

Cel mai bine e sa îți cumperi produsul de la tejghea. Altfel riști sa mori și altceva nu de nervi.

| ShadonyX explică (pentru anonim_4396):

Corect si asta dar acum e pur si simplu prostie ce fac ei.

| MaRIAN9889 a răspuns:

Pai gandeste logic. Cum sa anuleze ceva ce a fost deja trimis prin curier? Trebuie sa ajunga la tine, dupa sa refuzi sau sa inapoiezi si sa iti ceri banii inapoi. Nu poti anula chestiile asa rapid, orice dureaza un anumit timp, mai putin sau mai mult

| ShadonyX explică (pentru MaRIAN9889):

Am gandit logic. Poate nu ai inteles tu exact.Am cerut anularea comenzii astazi la ora 11 prin email.Nu am primit nici un raspuns.La ora 15, am vazut ca nu raspunde nimeni, am sunat la ei.Le-am comunicat ca doresc anularea ei, acel angajat mi-a comunicat ca trimite sesizarea de anulare la colegii lui.Cand am facut eu asta, comanda nu era data la curier.Nu era inca nici facut cererea la el.
La ora 19, cand m-am uitat daca a fost anulata, am vazut ca curierul a ridicat comanda, chiar daca eu am cerut anularea ei inainte de toate astea.Asa ca am sunat iar la ei, sa lamuresc prima parte ca am cerut anularea ei.Asa ca mi-a fost dat acest raspuns, ca nu se poate anula.

| MaRIAN9889 a răspuns (pentru ShadonyX):

Atunci este vina lor, dar nu prea ai ce sa faci... sau sa zic asa. vina angajatiilor pentru ca nu vor sa se puna pe treaba... sunt multi angajati care aleg calea mai simpla. De exemplu eu am vrut sa imi schimb cablul de la internet si reteaua, au venit 2 persoane s-au uitat si au zis ca nu au cum sa traga alt cablu si mi se parea ilogic ceea ce au zis, am sunat la companie si mi-au zis ca vor trimite alte persoane, si-au cerut scuze pentru ce s-a intamplat. dar nici nu au ce sa faca mai ales daca ai putin personal si mai e si puturos.

Nu cred ca ai ce sa faci. decat sa astepti, e vina lor, dar na.