| GeorgeIulian20 a întrebat:

Bună TPU!
Aţi comandat de pe Amazon sau de pe eBay, nefiind din capitală?
Sunt din Brăila şi vreau să ştiu în cât timp ajunge un colet şi unde îl primesc sau de cine v-a fii livrat...

Răspuns Câştigător
| Danger30 a răspuns:

Depinde de unde vine coletul, daca vine dintr-o tara care face parte din Uniunea Europeana va fi livrat normal cel mai probabil prin posta, dar daca e dintr-o tara care nu face parte din UE ( ex: China, America ) coletul va fi trasnportat doar pana la municiupiul judetului in care te aflii, si va trebui sa te duci acolo sa completezi niste acte prin care esti constient de colet si de ce contine acesta, a plati o taxa, care chiar nu mai imi amintesc cat era exact si iti vor elibera coletul

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Transportul dureaza intre 3 si 6 saptamani, pentru ca toata marfa este trimisa din China.

| GeorgeIulian20 explică (pentru Violleta2022):

DIN CHINA?
PE AMAZON, DIN CHINA?
poate alibaba, nu e amazon... cei de la amazon sunt americani.

| GeorgeIulian20 explică (pentru Danger30):

Ok, mai aştept răspunsuri dacă, nu, îţi dau funda ţie...
Mulţumesc de răspuns!

| Violleta2022 a răspuns (pentru GeorgeIulian20):

Depinde de la care Amazon cumperi!
Amazon are filiale in 13 tari din lume si 80%-85% din marfa vanduta pe Amazon, provine din China
Brazil, Canada, China, France, Germany, India, Italy, Japan, Mexico, Netherlands, Spain, United Kingdom, United State of America

Uite aici, tocmai pe bara de jos a website-ului:
https://www.amazon.com.au/gp/help/customer/display.html?nodeId=202202400

| relian a răspuns:

Scrie acolo de unde cumpari cat face pe drum, dar asa estimativ, ca urmare cauta ce vrei sa cumpepri, citeste descrierea si citeste si la shipping, acolo scrie cate zile face pachetu. Daca pachetu ajunge la tine acasa sau altundeva, depinde de valoarea pachetului. Daca este sub 10 euro va ajunge la tien, daca este peste ajunge la posta, unde va trebuie sa mergi sa platesti taxe ce iti cere vama romana si dupa iei pachetu acasa.
La coletele sub 10 euro nu plătești nimic, între 10 și 150 -TVA (24%) și peste 150 de euro TVA 24% și taxele vamale sunt stabilite de poșta

| GeorgeIulian20 explică (pentru relian):

TVA-ul în România este de 19%, oricum, mulţumesc mult pentru răspuns!