| razvandobrin a întrebat:

a comandat cineva pana acum de pe site-ul alibaba? Cum este cu vama si cu taxele? Îmi puteți da cateva detalii?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Alibaba nu este un magazin unic ci un conglomerat de magazine. Daca produsele (majoritatea vin din China) vin din China trebuie sa platesti TVA 19% si taxa vamala la produsele peste 150 Eu. la cele de la 149, 99 Eu in jos platesti numai TVA. La cele sub 10 Eu si daca depozitul este in UE nu platesti nimic. Daca magzinul de la care iei produsul scrie ca-i transport gratuit nu platesti (iarasi) nimic. Daca este cu transport platesti si transportul.