| valentina2728 a întrebat:

Buna ziua, am nevoie neaparat de niste informatii. Exact acum o lună si ceva, mi-am luat un inel de la Swarovski, este acela "Attract Soul" mentionez ca materialul este:
cristale, placat cu rodiu, zirconiu si am observat ca pe acel metal care vine pe deget a inceput sa se ia culoarea de pe el…ca si cum ar fi inceput sa "rugineasca".
Ce-mi recomandati sa-l pot repara?
MENTIONEZ ca l-am luat 100% din magazin dar nu am garantie la el…

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"Bijuteriile" Swarowski au cristale de sticla, colorate in rosu.
Metalele pe care sunt aplicate sunt din diferite aliaje nichelate sau cromate.
Pretul acestor "bijuterii" este compus din pretul materialelor folosite (relativ ieftine) + manopera + design-ul si numele firmei (partea mai scumpa).
Din motivele de mai sus, dupa un timp se uzeaza stratul de acoperire, iar metalul aliaj incepe sa se oxideze, iremediabil.

| Furnicuta000 a răspuns:

Astia de la swarovski sunt niste zgarciti. Dupa ce ca pun preturile alea uriase nici macar nu aleg sa le faca din argint desi argintul nu e asa scump, ca doar nu e aur. Practic ei vand tinichele cu cristalele lor renumite si sunt absolut inutile dupa un timp pentru ca ce vei face cu un inel ruginit cu cristale swarovski. O sa-l arunci. Deci pacat de cristalele alea.
Eu iti recomand sa nu mai iei de la aceasta firma, mai ales inele pentru ca pe alea nu ai cum sa le protejezi, nu poti sa il scoti de pe deget de 10 ori pe zi cand te speli pe maini.
Dar te rog spune-mi ca nu ai dat 600 lei pe el...
Macar da-l cu lac de unghii ca sa mai opresti oxidarea si sa-l mai poti purta un timp. Sau sa-l duci la un bijutier sa-l dea cu un strat de rodiu ca sa-l faca ca nou si apoi il dai cu lac de unghii

| Standt a răspuns:

Cristale, adica sticla de calitate superioara. Un pic mai buna decat cea de geam.
Tot ce e placat se dezlipeste la un moment dat. Ramane metalul prost din care e facuta bijuteria. Si... murdareste pielea. Verde, negru, etc.
Nu il poti repara. Il arunci.

| Staif a răspuns:

Iata un exemplu ca nu tot ce este scump este si bun!
Nu ai ce-i face sa-l repari. S-a dus poleiala (placajul) si acum metalul de sub ea cocleste sau rugineste.
Evident ca nu dau garantie pentru metale comune. Ca asta ai cumparat.