| Ela38859 a întrebat:

Bună ziua! Vreau să vând diverse produse online, cum ar fi ornamente și altele doar că aș vrea să aflu mai întâi detaliile cu privire la livrare și încasarea banilor.
Ce ar fi mai avantajos? Expedierea coletului printr-o firmă de curierat sau prin poștă? Cum se procedează în ambele cazuri? Cum pot fi sigură că voi primi banii fără înșelătorie? Care sunt pașii pentru expedierea prin poștă? Dar prin firma de curierat?

Ce firme de curierat îmi recomandați? Care sunt costurile? Ce se întâmplă dacă destinatarul refuză coletului la livrare?

Mi-ar fi de mare ajutor dacă mi-ați putea oferi cât mai multe detalii, vă mulțumesc!

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Prin posta e mai ieftin,
prin curier mai scump dar mai rapid, mai usor si mai sigur.

oricum costul transportului ar trebui sa il suporte clientul asa ca tu poti sa ii oferi variante, posta sau curier daca vrei sa fii flexibila.

coletele fie ca le trimiti prin posta sau curier le vei trimite ramburs si destinatarul nu le poate primi pana nu plateste.

la expedierea prin posta trebuie sa te prezinti de fiecare data la ghiseu si sa completezi hatogarie.

la curier faci frumos o comanda de acasa, printezi awb, il lipeste pe cutie, vine curierul la usa si ridica cutia. simplu si elegant.

daca destinatarul refuza coletul acesta se va intoarce la tine si daca vrei sa il recuperezi va trebui sa platesti transportul.