| anonim_4396 a întrebat:

Cam cat curent consuma un uscator de rufe?(automat nu dala de agatat rufele.)

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Depide ce masina de uscat ai,sunt masini total electrice, sau masini de uscat pe gaz, dar care foloseste si curent pentru a invarti cuva.
Cel mai economic este ala pe gaz, e si normal, curentul electric este scump compartiv cu gazu.

Daca folosesti masina de uscat doara electrica, depinde de capacitatea masinii si de puterea elementului electric.Scrie pe masina respectiva citi wat sau kwat are,apoi stiind timpul cit dureaza uscarea,ai aflat consumul.
Dar depinde si cate rufe usuci,deci capacitatea cuvei,una este sa pui la max.,alta e sa usuci cateva rufe,jumate sau mai putin de cuva.

In RO ar trebuie sa folosesti masina pe gaz, isi mult mai ieftin, chestia e ca trebuie sa tragi conducta acolo de gaz, unde ai masina, asta dasca ai gaz, sau daca nu ai folosesti butelie ca la aragaz si tot iesi mai ieftin.

| greyhound a răspuns:

Cauta pe internet clasele energetice/de consum si vezi unde se incadreaza uscatorul pe care vrei sa-l iei sau macar iti faci o idee despre cat ar consuma unul.