| Bartowsky a întrebat:

Care dintre vanzare si amanet este mai pofitabila, in cazul in care doresc sa nu mai imi retrag aurul din amanet happy?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ambele sunt profitabile dar doar pentru casa de amanet. Am impresia ca tu crezi ca aceasta este o firma care cumpara obiectele dar nu este asa. Casa de amanet imprumuta o suma contra unei garantii, urmand ca acela care a luat imprumutul sa-l restituie pana la data stabilita prin contract si sa dea si dobanda stabilita si i se va restitui obiectul amanetat. Daca nu restituie suma imprumutata plus dobanda, pana la termen, atunci casa de amanet poate retine obiectul ori il poate vinde si tu nu vei primi nimic in plus fata de ce-ai primit la amanetare, tot profitul ramane casei de amanet. Numai bine!