| Sonia822 a întrebat:

Cum e mai sigur sa faci plata la un comerciant, prin paypal sau direct cu cardul, ce face de fapt paypal?

Răspuns Câştigător
| Trixt3r a răspuns:

Mai sigur este cu Paypal pentru ca iti ofer protectie, in cazul in care comerciantul iti trimite un alt produs sau un produs defect, atunci poti cere refund si Paypal iti mediaza cazul retragand plata de la comerciant pana la solutionarea cauzei. In general Paypal-ul este mai folositor cand cumperi de pe Ebay sau alte site-uri similare de licitatie sau comercianti "dubiosi".

Aici depinde si unde vrei sa faci plata, daca este un magazin in care ai incredere, atunci cardul este suficient pentru ca majoritatea magazinelor au termen de retur.

| Sonia822 explică (pentru Trixt3r):

Ma intereseaza si partea cu protectia datelor, comerciantului ii va aparea contul din care am facut plata sau doar ultimele cifre? E mai sigur prin paypal pentru ca nu apare contul?

| Trixt3r a răspuns (pentru Sonia822):

Apare e-mailul si numele, nu apar datele contului bancar sau ale cardului. Paypal-ul foloseste adresa de mail.
Am uitat sa mentionez si faptul ca paypal-ul percepe taxe, cardurile de multe ori nu o fac.

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Paypal iti garanteaza banii total, nu exista sa iei tapa.Si ebay are protectie,de regula pe ebay vand oameni care se ocupa cu asa ceva, tu cand cumpri ceva cauta si vezi selleru ce feedback are, ce zic oamenii despre el, vezi daca are istoric pe ebay, adica daca este nou acum aparut, daca are cont recent ar fi de preferat sa folosesti PayPal.

Am spus in alt mesaj cum se vinde sau cumpara prin PAYPAL.Nu poate nimeni sa traga tepe nimanui cand platesti cu paypal.
Platesti cu paypal oriunde se accepta modalitatea asta de plata,deci nu doara pe ebay.
Paypal este cel mai sigur mod dea face o plata,personal nu cunosc alta metoda mai sigura ca PayPal.

Cum se fac tranzactiile prin PayPal? Treb sa dai contul de la banca ta lor,mai ales daca vinzi,deci ei au acces la contul tau de la banca,verifica daca ai bani,daca nu ai,la fel si daca cumperi,trebuie sa dai cardul, ei verifica daca tu ai bani pe acel card, apoi zice vanzatorului ca e totu ok laughing

Vanzatorul daca este nou, nu i se da banii atunci pe, loc, la vanztori noi dureaza si 2 saptamani pana sa primeasca bani,pentru ca vor sa vada daca tu ai primit ce ai cumparat, deci banii cand tu cumperi nu se duc la vanzator, se duc la PayPal si stau acolo pana cand considera ei, apoi da vanzatorului.

La vanzatori vechi, la care li se vede istoria, cunoscuti li se dau bani si in 2-3 zile,uneori poate si mai rapid.
Daca cineva incearca sa targa tapa paypal intra in contul de la banca lui,ii ia bani inapoi apoi ii trage si un suit undeva laughing

Mai nou cel putin ce am vazut eu prin america mai orice companie face acum plata prin Paypal, deci nu doara ebay.
Paypal sa lasant cu ebay, dar acum deja is mari r au de tot, is peste tot, eu cumpar online doara asa prin paypal, cand vad ca cineva nu accepta paypal trec mai departe.

Paypal iti garanteaza ce cumpei sau banii nu mai stiu cat 8 luni, deci tu in astea 8 luni poti sa faci reclamatie cuiva daca, stiu si eu ceva n-a fost in regula.

Eu am liuat banii inapoi si duopa 4 luni,vanzatorul radea, ha ha, ok am zis si dupa sa-l vezi cum ma cauta, se ruga el de mine sal iert, sa nu-i dau negativ etc laughing
In sf deci foloseste paypal cu incredere, ai banii garantati de paypal nu de altcineva.

| Brizbriz a răspuns:

E mai sigur cu paypal, dar, trebuie ca, comerciantul sa accepte paypal, asa ca sunt solutii mult mai bune ca paypal, cum ar fi paysafecard, virtual card (in banking... eu am la ING) sau chiar cu telefonul (care nu da, datele cardului, trimite doar un token de unica folosinta) toate astea fiind disponibile la orice solutie de plata cu, cardul