| publicname a întrebat:

Cum pot sa fac ca ochii sa fie mai albi partea aia alba a ochiului sa fie mult mai alba, in afara de Visine, si de unde pot cumparat eventual un site multumesc

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
În urma unui control oftalmologic poţi urma un tratament dacă este prezentă vreo afecţiune. Visine se administrează dacă ai ochii obosiţi, cel mult 3 zile, nu că vrei să ai ochii mai albi.
Ochii nu-i confunda cu dinţii care pot fii albiţi cu diferite soluţii.
Pa, pa.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Daca ai albul ochilor galben atunci ori ai o boala(galbenare, icter)ori este o caracteristica mostenita din familie. Uite o explicatie de pe net:Ochi galbeni - icterSusOchii galbeni pot indica prezenta icterului (galbinare), potrivit careia pielea si ochii devin galbeni din cauza unui exces de bilirubina in organism - pigmentul galben-portocaliu din sange. Icterul adesea este un semn de avertisment legat de afectiuni mai severe, cum ar fi afectiunile de ficat (hepatita, ciroza sau cancerul de ficat). De asemenea poate fi si unul din simptomele cancerului pancreatic, anemiei hemolitice sau febrei galbene – o afectiune tropicala transmisa prin intepatura de tantar.
Ingalbenirea ochilor poate indica si Sindromul Gilbert, o forma ereditara de icter, care afecteaza mai mult de 10% dintre caucazieni si de regula, ea produce si alte afectiuni.

In afara de persoanele care prezinta un nivel ridicat de bilirubina, pacientii cu acest sindrom nu prezinta alte semne si simptome, deci, acestia duc o viata perfect normala.
Icterul adesea este o afectiune blanda si uneori poate apare ca urmare a unei perioade de stres, in urma unei infectii sau unui efort intens.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca la un medic oftalmolog... daca nu se gaseste o rezolvare (desi ar trebui) incearca diferite nuante de machiaj si vezi care ar putea sa dea impresia dorita.happy