| T30D0RA a întrebat:

Cum se amanetează bijuteriile?

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Numai bijuterii din materiale pretioase.
Aur, argint, platina...
Ti le cantareste, le verifica si le evalueaza la valorea lor, functie de cat costa gramul.
Perioda de amanet e de minim 5 zile si maxim 30. Daca nu dai banii inapoi in perioada respectiva le-ai pierdut
pentru ca le scoate la vanzare.

2 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Mergi la o casă de amanet. După verificare se cântăreşte şi-ţi spune oferta-n bani. Faci un contract cu anumite clauze şi asta este.

| Geniuss a răspuns:

Simplu te duci la o casa de amanet cu o persoana majora cu buletinul...