| Andreea_Brandus_1995 a întrebat:

Voi aveti o parere proasta despre oamenii care isi amaneteaza bijuteriile? Sincer acum! Va intreb pentru ca o persoana mi-a zis obsesiv ca aurul nu se vinde. Is doar curioasa, unde naiba scrie asta? Si ce sa faci cu bijuteriile uzate, mai ales daca nu le mai porti si nu mai sunt bune de purtat, ce faci? Stai sa te uiti la ele ca boul in tavan(expresie inventata de mine chiar acum) pentru ca chiar nu inteleg stilul. De ex. un om considera ca bijuteriile nu se amaneteaza, ok, nu e obligat sa le amaneteze, dar fiecare are dreptul sa faca ce vrea cu lucrurile sale. Si inca ceva: daca primesti un cadou nu e asa ca mai departe ai tot dreptul sa faci ce vrei cu el(sa il porti, sa il vinzi, sa il dai mai departe, sa il porti o perioada si dupa sa il vinzi etc.)?

9 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pe mine nu ma atrag bijuteriile.
Daca aveam, le vindeam. Si nu ma interesau superstitiile ori parerile celorlalti.
Chiar nu vreau sa-mi pese de obiecte, eu aleg ce pastrez, si ce nu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Si daca nu se vinde de ce sa le bagi ca jita la amanet? Nu te mai uita dupa ce timpenii debiteaza unii. Documenteaza-te singura frumos, ca de aia ai internet. Nu exista bijuterii uzate, ci doar mentinute prost. Adica deloc. Exista scule de curatat cu ultrasunete, fac minuni.

| StoicAnalysis a răspuns:

Discutabil. Si depinde de context. Daca iti amanetezi verigheta, atunci, da, e aiurea sa faci asta. Dar daca amanetezi altceva si stii sigur ca o sa-l iei inapoi, atunci n-are nimic.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru StoicAnalysis):

Eu nu ma refeream sub nicio forma la verigheta, ci la niste cercei pe care i-am amanetat acum 5 ani pentru ca erau de fetite si nu ii mai purtam.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Aa, n-are treaba atunci. E strict problema ta ce faci tu cu lucrurile personale. Nu schimba cu nimic faptul ca sunt din aur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am nicio părere. Nu vad ceva greșit în ați amaneta bijuteriile, numai dacă acestea au o valoare sentimentala, gen dacă sunt primite de la părinți iar tu le amanetezi ca să-ți cumperi țigări sau droguri.

| Miruna333 a răspuns:

Nu am vreo parere sau interes despre ce fac altii in privat daca nu este un lucru care ma afecteaza pe mine sau pe alti oameni.
Din moment ce sunt lucrurile lui personale, si nu furate, poate sa faca ce doreste cu ele.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru Miruna333):

Foarte bine zici, dar cum pot fi unii oameni atat de prosti incat sa nu priceapa un lucru atat de simplu?

| Miruna333 a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Nu ai ce face, din pacate. Oameni de genul sunt la orice pas.