| Roelly202 a întrebat:

Daca comand ceva de pe olx de exemplu o componenta pentru pc si e stricata cand o montez, o pot returna?

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Tu ai putea teoretic s-o returnezi, dar de cele mai multe ori vânzătorul va spune că de la el componenta respectivă a plecat în condiții foarte bune, 100 % funcțională. Este doar vina ta (sau a curierilor) că atunci când ai încercat-o la tine nu mai merge și nu e problema lui.
Și atât timp cât nu e un magazin oficial (care trebuie să se supună unor legi și reguli clare), nu ai ce să faci într-o astfel de situație. Nici măcar nu poți acorda un rating negativ acelui vânzător, OLX nu susține un astfel de sistem de evaluare a celor care folosesc această platformă.
===
Singurul mod în care poți cumpăra ceva SH de pe OLX în relativă siguranță este numai față în față. Și înainte să dai banii pe ceva, verifică să fie funcțional (pe PC-ul lui mai întâi, apoi pe al tău).

| Andreeush a răspuns:

Da, poți să faci reclamație.

| ArtIsAnExplosion a răspuns:

Evident