| OnnyD a întrebat:

Dacă, din greșeală, dau comandă de un alt produs decât cel pe care îl voiam, le pot spune să îl schimbe? Sau măcar îl pot returna ulterior pe motiv de greșeală?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Exista lege: in 14 zile (la cumparaturi online) ai voie sa te razgandesti. Unele magazine au bagat, cu de la ele putere, 30 zile sau mai mult. e vointa lor si nu-i impotriva legii. Conditia este ca produsul sa fie in starea originala si cu toate accesoriile. Il pui in cutie (unii mint ca trebuie sa fie cutia originala dar nu este adevarat. Poate sa fie orice ambalaj care se potriveste.) cu garantia originala si copie dupa factura. Il sigilezi cu scotch si iei contact cu ei, si spui ca vrei sa-l returnezi. Cand vine curierul explici ca plata este la destinatar (magazin). Poti sa le spui si ca vrei sa ti-l schimbe dar trebuie sa ai un motiv bun. asa este legea, ciudata: daca il refuzi nu trebuie sa ai motiv, daca vrei sa ti-l schimbe trebuie sa ai motiv! Este vorba de OUG nr. 34/2014.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am uitat sa precizez ca produsul nou trebuie sa fie la acelasi pret sau mai scump. Ei nu dau diferenta de bani daca noul produs este mai ieftin.

| mihai69 a răspuns:

Da.

| Andrei294 a răspuns:

Da, am patit si eu ceva de genul si cei de unde am comandat produsul respectiv au inteles situatia si mi-au trimis produsul pe care il voiam initial.