| NuStiuCeNumeSaPunFrate a întrebat:

Daca pe 7 ianuarie am dat comanda de un produs pe eMAG, iar a doua zi, pe 8, l-am ridicat din showroom, pot sa il returnez azi 7 februarie si sa imi dea banii inapoi?

8 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Https://www.emag.ro/info/30-de-zile-drept-de-retur

Din pacate sunt 30 de zile. Daca am calculat eu bine, de pe 7 ianuarie pana astazi, 7 februarie sunt vreo 32. Nu stiu ce sa zic. Cel mai bine iti recomand sa suni la eMAG si sa intrebi.

| Ineys a răspuns (pentru Ineys):

Care e cam vrajeala si asta cu 30 de zile. Acum ma uit mai bine mai jos si sunt 14 zile calendaristice de cand ai primit produsul.

| mihai69 a răspuns:

Http://www.emag.ro/info/30-de-zile-drept-de-retur
Ai drept de retur 30 de zile calendaristice. Pe 7.02 e a 31-a.
Așadar îl păstrezi liniștit.
Și nu e nevoie să pui de mai multe ori aceeași întrebare.

| Ineys a răspuns (pentru Ineys):

Trebuie sa ai un motiv bun sa iti primeasca produsul inapoi daca au trecut 14 zile.

Răspuns utilizator avertizat
| Ineys a răspuns (pentru NuStiuCeNumeSaPunFrate):

Dupa cum am zis, in 14 zile il poti returna fara un motiv anume, dar dupa 14 zile iti trebuie un motiv, si nu cred ca merge cu " nu-l mai vreau ". Poti alege sa-l returnezi de exemplu ca nu functioneaza sau ceva, si daca faci asta cel mai probabil te vor trimite in garantie. Ti-am zis, cel mai sigur e sa suni la call center la eMAG si iti spune daca poti face ceva sau nu...

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Ineys):

Faci o confuzie destul de serioasa si nu te lasi!
14 zile calendaristice sunt garantate de lege la orice produs COMANDAT ONLINE (chiar se justifica caps, la ideea asta)
el nu se incadreaza in asa ceva din start pentru ca nu l-a comandat online ci l-a luat din showroom

dar, ca exceptie ABSOLUTA
eMAG are o politica, absolut particulara (adica numai a lor) si care se aplica la toate produsele lor, si care e garantata de ei, cum ca ei garanteaza returul oricarui produs, indiferent de metoda de comanda, in 30 de zile

nu stiu de ce nu vrei sa crezi ideea asta, este absolut reala, si verificata, de mine personal, si de multi altii!
ar fi trebuit sa te uiti pe link-ul ala postat de mihai69

| darrio2007 a răspuns:

Azi este ziua 32 de cand l-ai cumparat, inclusiv ziua de 7 ianuarie. Asa ca nu se mai poate. Daca nu esti sigur ca stii sa numeri, fă-o babeste.Numara fiecare zi de pe 7 pana pe 7.