| Kefry a întrebat:

Daca voi comanda din Canada un colet si doresc sa mi se livreze acasa, in Romania voi plati ceva taxe si coletul va ramane la posta vamala urmand ca sa ma duc dupa el?

Răspuns Câştigător
| Doja a răspuns:

Asta, si tva-ul depinde de continut. Pentru unele produse platesti taxe mai mici. decat 19%

Inca o mentiune e ca posta iti include la taxa inclusiv costul transportului.

Si in final, ei nu fac diferenta intre CAD si USD, deci daca vrei sa platesti corect asigura-te ca nu iti fac taxe pentru pretul in dolari americani, ci in cei canadieni.

3 răspunsuri:
| Daniel989 a răspuns:

Da, dar tine cont ca la vama in funcție de valoarea coletului se percep niste taxe!

| Bondarel99 a răspuns:

Da.
Daca e sub 10 euro sunt sanse sa vina si la posta normala.
Daca e peste 10 euro platesti TVA 19%

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de valoarea coletului!
Daca este peste $100 va trebuii sa platesti taxa de import si TVA-ul aferent sumei totale si trebuei sa mergi la vama sa achiti suma respectiva ca sa poti sa-ti ridic pachetul.
Daca valoarea coletului este sub $100, atunci iti va sorii direct acasa.