| mironmarinman a întrebat:

De unde vine numele Converse pentru tenisi?

3 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Incaltamintea aceasta, numita conversi in romana vine de la marca de provenienta: Converse. Aceasta, la randul ei poarta numele tipului care i-a inventat, prin 1900, Marquis Converse. El ii voia pantofi comozi pentru tenis, de-aici au ajuns la noi cu numele, evident, de "tenisi".

| JustMeFlory a răspuns:

Converse este o firma producatoare de tenisi...

| razvanbigstar a răspuns:

Converse este o companie americană producatoare de pantofi. A luat fiinţă în 1908 în Malden, Massachusetts. Au devenit cunoscuţi în lumea întreagă datorită pantofilor şi ghetelor de tip "basckeţi", foarte confortabili şi rezistenţi. De-a lungul timpului au scos numeroase colecţii ediţie specială inspirate din lumea muzicii, a filmului sau a sportului.acum au o intreaga gama de vestimentatie nu doar incaltaminte