| anonim_4396 a întrebat:

Exista monitoare LCD la mana a doua de vanzare? Imi puteti recomanda un magazin? Multumesc mult

Răspuns Câştigător
| DMV a răspuns:

Si eu am avut problema ta acum vreo 4-5 luni. Stateam cu lupa la unu de 17 inch cautand monitoare second hand, best buy si best deal. Magazinele second hand nu prea au site-uri si daca au, nu sunt bine actualizate. Cu un search pe google gasesti cateva.
In schimb ce am gasit eu, a fost o ocazie de la PCGarage, un Phillips de 22" cu un pixel mort. L-am luat cu un discount de 150 de lei si nu m-a deranjat niciodata - abia ca se vedea, si doar cand in zona respectiva era albastru, el se facea verde. Ba mai mult, de vreo luna, cand am reinstalat calculatorul, am facut un test de monitor si nu mai aparea.
Ca si magazine, nu exista unul care sa fie cel mai bun, cu preturile cele mai mici si cu service de garantie bine pus la punct. Eu ma declar multumit de PCGarage, Cel.ro si MediaDot, dar bineinteles, sunt unii care dau feedbackuri negative.
In schimb, sunt unele de evitat, cum ar fi emag (vezi http://live.emag.ro/).
Recomandare: Nu te uita neaparat dupa monitoare second. Sunt unele noi mai ieftine si mai bune decat SH-uri. Nu-ti fie frica de pixeli morti - nici macar nu se observa.
Documenteaza-te foarte bine inainte sa cumperi, trebuie sa stii pentru ce il folosesti: daca ai nevoie de unul pe care sa stai pe net, sa scrii un document si sa te uiti la un film, iti trebuie un anumit tip de monitor, iar daca faci modelare grafica iti trebuie alt tip de monitor. Fa-ti conturi pe site-uri si forumuri de specialitate (recomand http://forum.computergames.ro/), invata cat mai multe despre ce ai nevoie direct de la profesionisti.

3 răspunsuri:
| unbaiat a răspuns:

Mai bine iti cumperi o ieftineala noua decat second... http://www.dc-shop.ro/monitoare_lcd,78

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Din ce colț al lumii ești, să ne orientăm geografic pentru un magazin de specialitate.
Pa, pa.

| littlelogo a răspuns:

Introdu codul voucher-ului PC Garage F7VWWNVD
inainte de finalizarea oricarei comenzi pe www.pcgarage.ro
si obtii imediat o reudcere la produsele din cosul de cumparaturi. ~Voucherul nu expira deci il poti nota pentru a-l avea la indemana la urmatoarea comanda. Spaer sa te ajute :) Bafta la cumparaturi