| DarknLight a întrebat:

Hei, TPU, ce bormașină recomandați?

Și știam că sunt unele bormașini care și înșurubează, nu doar dă găuri?! E adevărat?

44 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Depinde la ce anume iti foloseste
eu am bormasina care numai asta face si am de exemplu ceva de putere mai mica ce se numeste Masina de gaurit si insurubat care culmea tot bormasina este, cu care insurubez si desurubez si pot da gauri cu burghie in materiale medii ca si structura

sunt multe modele, cu acumulator, sau pe cablu, cu percutie sau fara, depinde la ce anume iti trebuie

cateva exemple:

https://www.emag.ro/search/bormasina%20electrica?ref=effective_search

| DarknLight explică (pentru Simpatic):

Mersi!
Și pentru găurit și pus niște cuie o vreau happy ca să pun o icoană și un ceas la mine în cameră. Deci chestii basic, dar trebuie să găuresc peretele happy
Dar deocamdată mă gândesc abia să mi-o achiziționez. Apoi văd cum mă voi descurca cu găurile. Sper doar să nu stric pereții, de asta mi-i cel mai frică pentru că după așa ciopliți voi sta cu ei, până la următoarea văruire/zugrăveală.

| Simpatic a răspuns (pentru DarknLight):

Ok, succes!
cu totii am fost stangaci cand am facut un lucru pentru prima data!

| dullcat a răspuns:

Bosch.Da, e adevarat, gasesti la un search pe google sau daca intrebi in magazinele de profil.Pentru un proiect mic insurubarea e preferabil s-o faci la mana, ca sa simti.Asta nu poti face cu functia autofiletanta.Stiu de la tata.

| DarknLight explică (pentru dullcat):

Tu ești miss DullCat?! big grin
Doamne, deci chiar ieri mă gândeam la tine și mi-am zis că nemai stând pe TPU prea mult, nu te-am mai văzut/auzit/citit și chiar eram gata să pun o întrebare despre tine pe TPU. happy
Mă bucur să văd că mai trăiești printre noi, măi miss DullCat happy

Și mersi. happy Ultima parte nu prea o pricep, dar e ok, am înțeles esența happy zici că e ok doar o bormașină clasică ce dă găuri, right?! happy
Deci mersi mult happy O să am în vedere.

Aaa, apropo, dacă dau găuri, îmi trebuie și șuruburi speciale nu?! Adică nu merg puse cuie din alea normale în acele găuri, nu?! happy

| dullcat a răspuns (pentru DarknLight):

Da, eu sunt. laughing Pai autofiletanta e chestia care doar insurubureaza automat, nu da gauri.Asta ca sa nu mai stai tu sa te chinui cu mana, sa faci workout.Majoritatea montatorilor de mobila au una.Si da, ai nevoie de dibluri, adica din astea: https://silelectric.ro/wp-content/uploads/2021/10/FL-DCH08.jpg
Chestia de plastic va preveni iesirea din perete, datorita acelor tepi micuti, asta daca e vorba de un perete, fiindca nu ai zis exact ce intentionezi sa faci.
Nici eu nu te-am mai vazut pe aici, likewise. Apreciez grija, haha. happy

| DarknLight explică (pentru dullcat):

Cam da, măi Miss DullCat happy Pereții camerei mele vreau să-i găuresc, să pun niște chestii pe pereți. happy Deci ăsta era secretul de stătea cuiul ăla înfipt bine în pereții ăștia de la bloc, aveau deci și un plastic. Interesant.
Eu inițial voiam să bat un cui dăla după timpuri cu ciocanul, însă mama mi-a zis că nu merge și că așa voi fisura doar pereții. Deci trebuie să cumpăr noua tehnologie, adică bormașina. laughing)
În orice caz, sper să mă descurc, deci mersi.
Mă bucur să aud că ești bine. happy
Și da, sunt ceva cam busy momentan. Dar o să mai revin pe aici. happy

| dullcat a răspuns (pentru DarknLight):

Da, mai bine sa iei si sfatul mamei in considerare, ca zice bine.Pai nu e neaparat sa cumperi, stiu ca sunt magazine de unde poti inchiria.Sau poti eventual sa ceri de la un vecin? Nu mi se pare o investitie buna daca nu o folosesti macar de 3-4 ori pe an.Adica na, zic asta ca sa nu fii si tu ca romanii gospodari care folosesc bormasina odata la 5 ani, ca in restul timpului sa stea in debara. laughing

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da, da. Depinde in ce vrei sa dai gauri/insurubezi. Eu am luat cu vreo 250 de lei ceva Parkside + acumulator + incarcator din Kaufland. Am avut noroc sa prind acumulatorul la juma' de pret, 60 in loc de 120, iar incarcatorul mai ieftin era ala mai rapid, lol. Tre' sa casti ochii ce iei. Si nu te arunca la Bosh Makita sau alte sf-uri daca o sa o folosesti de 2-3 ori pe an. happy

| DarknLight explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, păi cam alea auzisem că ar fi cele mai bune, Bosch și Makita, dar da, tot cam așa o să o folosesc, foarte rar, dar acum chiar aș avea nevoie să dau niște găuri la mine în cameră, deoarece am niște tablouri de pus pe perete. happy
Și m-am săturat să tot stau cu ele pe mobilier și să le tot mut dintr-o parte în alta. Dar să văd ce voi găsi pe la Dedeman.
Dar acum deja mă speriați dacă spuneți că trebuie să am grijă ce să iau. Vă dați seama că habar nu am cunoștințe în domeniul bormașinilor și al sculelor. laughing)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DarknLight):

Zic sa ai grija ce iei fiindca o sa iei teapa/dai cit nu face. Simplu. Lasa-i pe Dedeman, la ce ai tu nevoie, astea din Kaufland sunt parfum. A, da, si pentru 2-3 tablouri de fapt NU vrei sa dai gauri. De banda dublu-adeziva ai auzit?

| DarknLight explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu stă sad am o icoană destul de mare și un ceas primit cadou de la colega mea și chiar îl apreciez prea mult ca să l dau sau arunc deși nu prea sunt eu fană ceasuri de perete laughing) Dar fiind cu bufnițe și părând oricum mai mult ca un tablou decât un ceas și asortându-se la perfecție cu camera mea roz laughing) am zis să-mi fac curaj și să dau gaura aia ca să-l pun pe perete. happy
Oricum, în orice caz, dacă la icoană în caz de nu mai am loc renunț, deoarece oricum nici nu știu dacă e canonizată sfânta aceasta, la ceas nu pot renunța, deoarece a fost cadou de la colega mea de la work, unica persoană cu care m-am înțeles de minune, de când am tot lucrat. Și chiar nu pot renunța la el. Iar de lipit, cred că și dacă aș vrea, nu aș avea cum, deoarece are niște protuberanțe pe spate, de la mecanismul bateriei încât nu-l pot lipi. Deși oricum nu știu dacă mai funcționează pentru că Ștrumf a mea și-a băgat ciocul până și în acele ceasului și mi l-a cam dezmembrat, dar am zis că-l pun măcar pe post de tablou, dacă nu ar mai funcționa ca ceas. happy Îl apreciez prea mult ca să-l pun în sertar, are mai mult valoare sentimentală decât valoare în general. happy
Cât de sfântă, poate renunț până la urmă pentru că e totuși o icoană foarte mare și are și o ramă foarte mare și grea. Însă după ce i-am auzit povestea sfintei, nu prea mă mai îndur să o "arunc" straight face
Are o poveste prea frumoasă deci m-am cam atașat și de ea. laughing) Dar trebuie să dau găuri dacă nu revin la origini cu cuiul și ciocanul, dar am înțeles că va plesni peretele și cu pereți crăpați, chiar nu vrea să stau. laughing) Dar nici cu ele pe mobilier nu mai vreau să stau. straight face Căci nu mai am loc nici să respir în camera mea laughing) Deci trebuie să mă adaptez la așezările în aer laughing)

Dar deci spuneți că găsesc Bormașină mai bună la Kaufland decât la Dedeman?! happy
Am un Kaufland în orășel, deci e ok. Dar deocamdată aștept să ia mama salariul, căci nu avem bani laughing) Dar tot e bine că până atunci mai studiez pe net despre subiect. Nu am înțeles totuși unele chestii legate de aceste bormașini. laughing)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DarknLight):

Auzi tu, nu il poti lipi din cauza unor protuberante. Cu cateva bucati mici de positiren faci distantiere si ai rezolvat problema. Legat de canonizare, haha. Iti pui aia ca un tablou, ce treaba are daca e canonizata sau nu? Pe Stefan l-au canonizat si era un betzivan si-un curvar si un criminal. Dar vai, campionul crestintatii...
Cu o banda dublu adeziva ok lipesti si treburi de 10-15 kile fara probleme, si icoana aia nu cred ca are mai mult de 3-4.
Legat de morbashina (I know, funny, right?), poti sa te uiti si pe eMag sau sa iei ceva direct de pe de-alde AliExpress sau Temu, ca pentru cate o gaura si un surub din cand in cand nu are nici un sens sa dai bani aiurea pe Bosh sau Makita. Vezi ca pana ia mama salariul s-ar putea sa dispara stocul. Plus ca ma uitam ca pa-pa deja oferta de la baterii, eu am prins una de 2.5 A cu 60 de lei, acum e 120 una de doar 2 A, iar una de 4 A e 200...

| DarknLight explică (pentru GabiDumitrescu):

Ok!
Nu știu ce vreți să spuneți cu numerele acelor Bormașini, dar cel mai simplu, o să mă duc la Dedeman și o să-i întreb pe băieții de acolo. Dacă nici ei nu știu ce bormașină să-mi recomande pentru o femeie începătoare în ale găuritului de pereți laughing) mă las păgubașă și gata.
Oricum eu aveam meșter deasupra mea, pe unchi-miu, care ne cam făcea tot ce era de meșterie prin casă, dar cum am stricat pozele cu dumnealui și am înebunit eu după ce m-am certat cu el, nu mai avem cum să-l rugăm să ne facă ceva pe aici, deși sincer nici nu prea vreau să-l mai văd, cum am spus, bărbații să stea departe de mine. Nu pot și pace să vă înțeleg, dragi bărbați. Deci de azi înainte vreau, nu vreau, trebuie să fiu și bărbat și femeie în casă. Și o să reușesc, orice-ar fi. Nu mă va lăsă God ăsta. Voi învăța și chestii basic despre meștereală. Aia e.
Deci da, nu o voi folosi prea des bormașina, însă ați uitat că e nevoie de artă la clasă, cu copiii, deci, nu se știe când voi avea nevoie de niște găuri și pe la școlile pe unde voi lucra. happy Se va găsi întrebuințare și pentru ea.
Dar deocamdată să mă documentez despre ea/ele, că văd că sunt multe scule și bormașini pe piață.
Și am convins-o și pe mama să-mi ia o bormașină, i-am urlat și i-am zis că nici să nu se împotrivească, căci eu vreau bormașină și să mă pun pe treabă și o să o iau și cu acordul și fără acordul ei, dar evident că din banii ei. laughing) N-a mai zis nimic, dar cred că o las după Paște acum, căci aș vrea să plec la mare în aprilie și voi avea nevoie de bani, apoi vine Paștele și oricum voi cheltui mult pe curățenia de Paște/primăvară și pe mâncarea de Paște. happy Deci chiar am nevoie de bani. O las deci pe după Paște, cred.

| DarknLight explică (pentru GabiDumitrescu):

Dar deci să pricep că dacă aveți o bormașină în casă, vă pricepeți la meștereală. happy
Briliant!
Înseamnă că sunteți un bărbat deșăvârșit. happy
La concluzia asta am ajuns și eu, că un bărbat adevărat este unul care se pricepe la lucruri de bărbați și meșterit. Comparativ cu 18-20 de ani, când credeam că băiatul/bărbatul perfect ar fi un băiat sensibil și dulce. Nope, m-am înșelat, bărbații adevărați sunt cei care știu să-și facă munca de bărbați, ceva la ce, noi oricât am încerca, femeile, nu excelăm. Ca spre exemplu, forța, oricât m-aș chinui eu să fac și muncă de femeie și de bărbat, nu am minte tehnică, o dată, așa cum am observat că o au bărbații, o gândire mai tehnică, dar și multă forță în brațe, palme și degete. Păi oricât m-aș chinui eu să înșurubez și desșurubez, nu am forța voastră, dragi bărbați. Deci ar fi ok ca bărbatul să fie încă bărbat, mai ales dacă și eu au pretenții ca femeia încă să mai fie femeie (adică frumoasă, blajină dar și puternică și harnică, gospodină clar în bucătărie și casă și tot așa, bla, bla, bla) laughing)
Deci sper să mai existe bărbați, bărbați.
Căci m-am săturat de "fetițele" astea din zilele noastre. happy
Barem funcția numită "meșter" nici nu mai există azi. Mai ușor găsești bărbați azi la pensat și salon, saună, bronzat și altele decât bărbați numiți meșteri și nu caut gratis, adică aș fi dispusă să le dau bani acestor bărbați care mi-ar oferi un serviciu, dar de unde naiba să-i mai iei în zilele noastre?! Și nu știu cum e la dv, oriunde ați locui, dar la mine aici în Călărași și dacă doar aveți curiozitatea, chiar vă rog să dați un search pe Google să vedeți că la nivel de Călărași nu există nici măcar o firmă care să vândă astfel de servicii sau să se ocupe cu așa ceva. straight face
Pe aici prin Călărași, se trăiește doar așa cu "neamurile" și cunoscuții care mai știu să meșterească din astea. Cum am spus până acum ceva timp am avut noroc cu unchi-miu, dar acum că i-am dat cu flit și lu unchi-miu cel dus cu pluta, care nu mă suferă el pe mine și orice-aș face, el e capabil să-mi vadă doar defectele straight face chiar nu mai cunosc niciun meșter pe aici, așa că, trăim la mila Domnului, așa în mare, ce am mai avut noroc cu mama, care ea fiind mai rece și mai tehnică în gândire, chiar a pasionat-o foarte mult partea asta de înșurubare, desșurubare și chestii tehnice și matematica, a reușit să supraviețuiască și fără bărbați și să facă chestii basic, dar mna, nu se pricepe totuși la pus lustre, prize, baterii la chiuvetă sau chiuvete. Dar la chestii basic, da. happy
Deși acum a cam îmbătrânit și mama, săraca, se ține de vreo juma de an, din toamnă, că cumpără balamale și mânere din alea pentru sită și aproape că o venit vara și gândacii, țânțarii și mama nu a mai cumpărat balamalele alea ca să pună sita. straight face Dar o să mă țin de capul ei, căci e cam periculos acum cu venirea verii și a insectelor.
În rest am nevoie de mintea și mâinile masculilor meșteri, dar din nou întreb, de unde naiba să-i mai luăm în secolul 21, de unde?! straight face
Deci da, sunteți un bărbat fain dacă vă pricepeți la muncile de bărbat. Ba chiar sunteți un fel de dinozaur ce umblați prin lumea și secolul ăsta, cum am spus, un secol al "feminizării" masculilor ăstora. laughing)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DarknLight):

Meseriasi gasesti pe FB, sunt grupuri.;)
https://www.emag.ro/......DH7FPGMBM/ - gata, cu asta am rezolvat. Are si percutie, si bormasina clasica, si filetanta.

| DarknLight explică (pentru GabiDumitrescu):

Ok, și dacă găsesc să zic unul din Constanța sau București, asta în ideea că ar fi oricum mai aproape de Călărașiul meu, la ce m-ar ajuta?! Doar nu pun omul 2, 3 ore pe drum, ca să-mi dea mie niște găuri și să-mi monteze niște balamale la uși. laughing)
Nu cred, Domnule Gabi, chiar nu cred. laughing)
Cât de cei din orașul meu, meșterii cu adevărat, buni sunt prea rari și cam stau ascunși, nu se vând pe Facebook, ci le merge ce-i drept numele prin oraș, dar degeaba cum eu nu cunosc pe nimeni din afara casei. laughing) Deci ideea e că, nu am de unde să-i iau.
Dar nevermind, deocamdată o las în stand-by, trebuie să-mi pun bani de mare happy În două săptămâni plec la Constanța și cred că nu o să mă mai întorc laughing) mă arunc în Marea Neagră, forever. Să-i fiu a ei veșnică și eternă iubită. happy
Glumesc laughing) în realitate mă voi duce cu o amică, deci va trebui să mă reîntorc, mai ales că va depinde de mașina mea. laughing)
Dar da, trebuie să încep să fac bagaj și să-mi iau costumul de baie. Sper să-mi vină în vreo 2 săptămâni așa. happy De data asta chiar nu vreau să plec la mare fără costum de baie. Evident că nu mă voi dezbrăca too much, dar sperând că acum în primăvară nu sunt mulți oameni la mare happy vom fi mai singure pe plajă deci mă pot dezbrăca și eu și să simt briza mării și vântul prin toți porii mei și cum îmi gâdilă pielea.
Chiar ascultasem un podcast, din ăsta cu energii și credința hindusă și chackre și spunea în podcast că la mare e cea mai mare sănătate și cele mai mari energii, la fel cum e să îmbrățișezi și săruți copacii, deoarece și copacii pare-se dețin cea mai mare energie din Univers, la fel ca și marea.
Dar despre mare, mă rog, ei spuneau de ocean, însă cred că se pune și marea, și spuneau că, acolo e cea mai mare energie, deoarece acolo îmbrățișezi toate energiile existente și puternice din Univers, pământul, că stai desculț pe nisip, soarele și cerul, că stai fix sub ele happy și marea/oceanul, căci ești la ele și te încarci cu energia lor. Acum sincer, mi-am dat și eu seama, de ce la mare mereu aveam un alt vibe, chiar și cu tot complexul meu legat de fizic și și chiar dacă nu făceam streeptis sau toples pe acolo și eram mai mult îmbrăcată, decât dezbrăcată, acolo tot simțeam mereu că renășteam. E clar, marea deține toate energiile din lume și ne încarcă și pe noi cu energie și serenitate. big grin
Abia aștept big grin să-i dedic noi poezii mării și să vorbesc cu aceasta și să fac plimbări pe malul mării, căci de înotat încă nu se pune problema. sad
Dar o să învăț eu și să înot, nu mă las. Pentru marea mea, fac orice. big grin
Deci abia aștept. big grin
Sper doar să-mi vină costumul de baie în două săptămâni. laughing)
Și cred că-mi fac curaj să-mi iau și un colac laughing) chiar vreau să înot oleacă. laughing)

Dar revenind la subiect, mi-ați recomandat să înțeleg o bormașină ce le include pe toate?! happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DarknLight):

Ultima mea recomandare e fix un all-in-one. Iar mesterii aia care zici tu ca nu ar sta pe FB, daca sunt atit de tonti ca nu au nici o prezenta pe Facebook, sigur cineva care ii va recomanda ESTE pe FB...

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ah, da, si eu nu mi-am luat-o pentru gauri sau insurubat cit ca sa fac curat. Uite asa- https://youtu.be/69EfSx94O6Y?si=GewnYYcFQDoyzncn

| VoidEternal a răspuns:

Daca vrei sa găurești beton/ziduri (la nivel de hobby, gen gauri pentru un tablou nu sa găurești ziduri de beton)

https://www.emag.ro/......DGFLHHMBM/

Daca nu ai de găurit ziduri și vrei sa și înșurubezi

https://www.emag.ro/......DW4PJ9MBM/

| DarknLight explică (pentru VoidEternal):

Păi vreau să dau niște găuri în camera mea, adică perete din beton, cred happy Deci merge o bormașină simplă/clasică?! happy

| VoidEternal a răspuns (pentru DarknLight):

Cea din primul link. Merge orice bormașină cu percuție.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru VoidEternal):

Serios, Makita la ce cerinte are ea? Dar asta ce are - https://www.emag.ro/......DXHQ6LMBM/

| VoidEternal a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Goxawee?

Mai nou eMag e devenit un AliExpress de Romania. Muuulti vendori din China, asta înseamnă că dacă ai o problema cu ceva de la ei service-ul e in China, garanția e iffy, dacă ai ghinion pierzi doar mult timp. Dacă ai mult ghinion pierzi și timpi și bani și nervi. Eu că regula îi evit, chiar daca produsele sunt livrate de eMag de obicei toate se strica la mine și nu ii mai recomand altora. Dacă te uiți la vendorul asta e China all the way baby. Am căutat Bosch dar era mai scump, de asta am gasit Makita o idee mai ieftina.

Era o varianta sa-i recomand ceva de la Dexter dar eram pe eMag și nu am mai avut chef să intru pe site-ul Leroy.

Oricum nu cred că o să dea fuga sa ia ceva și dacă găurește pereți nici nu mai contează ce autofiletantata am recomandat că tot de bormașină are nevoie și aia e nu e așa scumpă.
Aceasta a fost compunerea mea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru VoidEternal):

Ete fis, garantie. Surprinzator, dar uneori garantiile din exterior (chestii de pe Amazon, Ali, samd) se rezolva mai repede ca cele din Romania. Ideea e ca pentru 2-3 utilizari pe an e pacat impotriva Sf. Ciocan sa ia Makita sau Bosch...winking

| VoidEternal a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Fâs, nefâs, garanția e importantă. Nu am energie de risipit pe discuții și emailuri cu diverși in caz de probleme, și problemele apar și la case mai mari. Been there, nu merita. Și la eMag, dacă sunt produsele lor, daca ceva nu merge, l-am pus la easybox si in juma de ora am banii inapoi. Iar confortul mental oferit de treaba asta face pentru mine diferența de 200 de lei. O fi bine, n-o fi, aia e.,¯⁠\⁠_⁠(⁠ツ⁠)⁠_⁠/⁠¯

| DarknLight explică (pentru VoidEternal):

Ok, TPUași, pe scurt și ca la proști, explicați, vă rog.

Bormașina = mașinărie de găurit ziduri/dat găuri/tralala

Autofiletanta = e ce?! Altă mașinărie?! Vreo extensie a bormașinii/tralala ce e?! happy

M-ați amețit. Iar aflu chestii noi?! Explicați vă rog ca la proști. Acum că am pus întrebarea și m-ați introdus în materia sculelor, vă rog explicați. happy

| DarknLight explică (pentru VoidEternal):

Https://www.emag.ro/......D3L2XNBBM/

La ceva de genul scrie clar " mașină de găurit și înșurubat" SO?! Tot asta e și autofiletanta sau cum?!
Iar când scriu pe Google autofiletantă, tot asta-mi apare, o mașină ca bormașina dar cu o trusă întreagă și multe capete. :)
Deci?!

| DarknLight explică (pentru VoidEternal):

Altă informație,,, "percuție"
Sunt mai multe bormașini sau cum?!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DarknLight):

Majoritatea bormasinilor normale au si posibilitatea de a fi folosite ca surubelnite electrice (autofiletante). Alea cu percutie se folosesc pentru gauri in beton armat. Si cam asta e toata povestea.

| VoidEternal a răspuns (pentru DarknLight):

Asta din linkul tau e o autofiletanta. Poți să o folosești la înșurubat (de asta are un milion de accesorii) și poți și la găurit, dar nu pereți. Merge sa găurești lemn, ceva suprafețe metalice mai subțirele, dacă e cazul. Autofiletanta este pe BATERIE.

Bormașina e cea cu cablu, pe care o conectezi la priza. Scopul ei în viață este să găurească. E mai mare, are mai multa putere, se poate folosi și ea la înșurubat dacă chiar vrei, dar e mai grea, e mai dificil de controlat, are multa putere, și toată deodată ca să zic așa, nu ai modulație, finețe. Dacă o folosești ca să înșurubezi un holsurub într-un lemn, riști să treci cu tot cu șurub prin lemn dacă nu te oprești la timp.

Autofiletantele (adică alea pe baterie) au o funcție, un reglaj de intensitate care nu te lasă să înșurubezi prea mult, se oprește singura când ajunge cu șurubul la capăt dacă o reglezi corect. Sunt niste trepte de putere, vreo 10-14 in general. In funcție de cât de greu merge șurubul, de cât de lung e, reglezi potențiometrul ăla la valoare mai mare și se oprește când ajunge la capăt.

Percuția e o funcție pe care o au bormașinile in general, de care ai nevoie ca sa găurești mai repede pereții, mai ales cei de beton. Fără percuție nu prea ai șanse să găurești un perete de beton. Bormașinile cu percuție nu doar rotesc burghiul, funcționează cumva ca o dalta, adică lovesc peretele cu capătul burghiului de foarte mult ori in timp ce burghiul se și rotește. De asta zgomotul de bormașină e bârâitul ăla enervant că burghiului lovește în perete. Funcția asta se poate dezactiva, nu ai nevoie de ea când găurești lemn sau metal, sau când infiletezi. De obicei e un fel de întrerupător pe care îl poți muta in pozitia percuție (are simbol un ciocan) sau cea de găurire (are simbol un burghiu). 99, 99% dintre bormașini au funcția asta, nici nu cred că găsești fără dar macar acum știi ce face.

| VoidEternal a răspuns (pentru DarknLight):

Sincer, mai bine rogi un vecin care are deja o bormașină sa te ajute. E mai simplu și nu îți mai bati capul cu ce trebuie sa cumperi. Pentru 5 gauri dai niste bani și apoi nu prea mai ai treabă cu unealta aia 5 ani poate. Mai bine rogi pe cineva, părerea mea.

| DarknLight explică (pentru VoidEternal):

Păi nu cunosc pe nimeni în orașul ăsta. Sincer, iar cu vecinii mei nu vorbesc, mai ales după ultimele mele crize în care m-am făcut de râs și i-am deranjat monstru și nici vecinii cu care mai doar mă salutam nu mă mai prea suportă. Și nici nu vreau să-i mai salut. Dacă nu mă suportă, n-am nevoie nici de salutul lor fals. Sincer. happy
Și am observat că nici cei de vârsta mea, cei din oraș nu mă suferă happy mereu cum ies pe stradă aud o înjurătură sau o bârfă la adresa mea ori un feel de ăsta "Pfff, uite-o și pe aia, a ieșit pe-afară." gen "uite-o și pe looser-a aia, ori grasa aia ratată dar plină de arfe." sau chestii de genul. Deși da, nu știu cum de am transmis ideea că aș fi plină de arfe, când eu sunt cel mai simplu om din Univers. Dar mna, aia e. Dar chiar nu-mi pasă, am drumul meu în viață și călătoria mea și oricum sunt sigură căci călătoria mea nu se va termina în acest oraș mort și sărăntoc și plin de invidioși și oameni răi. Voi reuși, orice-ar fi, să plec din orașul ăsta și să-mi îndeplinesc visele cândva. Sau și chiar dacă rămân, or să vină vremuri în care eu nu voi mai ieși singură pe drum, nici cu Dacia și nici cu haine de la second ori doar ca să mă duc pe o stradă și să mă întorc pe alta. happy Ce vreau să spun prin asta, nu e că aș pune preț pe etichetă, însă vreau să subliniez faptul căci va veni și vremea mea, când voi evolua, financiar clar, vocațional, pe carieră și voi avea două case mișto cu mulți copii în ea și mă voi dedica creșterii lor și nu voi mai fi singură și pierdută pe străzi, părând un zombie doar. happy O să-mi îndeplinesc visele, orice-ar fi. Și o să am scopuri mai mari în viitor. Acum însă o iau pas cu pas, dar evident că nici nu-mi planific nimic happy deoarece viața e foarte imprevizibilă, așa că tocmai de aceea, susțin că oricât de nesuferit ai fi pentru unii, tu să nu renunți la călătoria ta în viață și chiar să te bucuri chiar și de ura lor, deoarece vor veni vremuri în viață, în care poate nu o să mai poți merge, auzi, vedea și ar fi păcat să nu o faci acum, cât încă mai ai toate simțurile să te bucuri de natură, de peisaj, de oraș, deși da, la mine nu prea ai ce să vezi, mare lucru, însă cum spuneam eu știu să mă bucur de orice, de sunetul păsărilor nocturne, de sunetul ploii, de șuieratul vântului, de lumina lunii, de stele, de cer, chiar de luminile siglelor de la magazine ce dă o imagine faină în oraș, nopțile, de un copac, de un greier, chiar și de un păianjen, de orice. Asta e cea mai faină călătorie prin viață, zic eu. Iar restul nu mai contează, cum nici părerile unora care nu te cunosc, doar par că te cunosc, nu contează.

Așa că sunt pe cont propriu. happy Aia e, mă voi descurca. Dar voi mai amâna bormașina asta, căci peste 2 săptămâni mă duc să-mi revăd marea big grin și să-mi iau serenitatea de la ea laughing) deci cred că amân și le voi pune pe toate într-o pungă sub pat și le voi repune când am cu ce da găuri ca să le pun pe pereți.
Deocamdată, să-mi achiziționez costumul de baie și colacul, sper să găsesc un colac pe măsura mea laughing)
Căci primăvara asta, chiar vreau să înot. laughing)

| ReddY25 a răspuns:

Bosch

| StoicAnalysis a răspuns:

Eu stiu ca de obicei cu bormasina, dai doar gauri cu burghie, carote...
Si sunt de doua feluri. Una e simpla si alta e cu percutie.

Pentru insurubare, ai nevoie de filetanta. Si filetanta din cate stiu e de doua feluri. Cea simpla si cea cu impact.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Bine le poti folosi si vice-versa, dar mai indicat e sa le folosesti pentru ce sunt ele facute de fapt. Pentru dat gauri e recomandat o bormasina. Iar pentru infiletat suruburi, ai nevoie de autofiletanta.

| DarknLight explică (pentru StoicAnalysis):

Ok, prea multe informații pentru mine, dar mulțumesc!

Deci să înțeleg că am înțeles eu prost, când am înțeles că ar exista bormașini care și înșurubează?!

| StoicAnalysis a răspuns (pentru DarknLight):

Daca nu te intereseaza sa afli prea multe detalii despre scule, tine minte asta:
Cu bormasina dai gauri
Si cu autofiletanta insurubezi.

| BIoody a răspuns:

Fata vrea bormasina ca sa puna icoane pe pereti rolling on the floor))) hai ca da

| DarknLight explică (pentru BIoody):

Păi da big grin
Și un ceas cu bufnițe, cu valoare sentimentală, mai mult. happy

| BIoody a răspuns (pentru DarknLight):

Ca babele rolling on the floor

| DarknLight explică (pentru BIoody):

Am 28 de ani, girl happy
Dar da, nu mă supăr oricum laughing) deja mă simt cam babă :')
Nu mă mai țin puterile la aproape 30 cum mă țineau la 20 laughing)
Deși tot mai am puteri supramagice când fac crize laughing) Atunci devin un monstru, în rest sunt pe peace și pe lento, calmo, paciento laughing)

| BIoody a răspuns (pentru DarknLight):

Mhm

| BIoody a răspuns (pentru DarknLight):

Sunt barbat draga