| Roxii a întrebat:

In ce culori va cumparati hainele de obicei?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu-mi prea iau haine albe pentru ca mai merg prin parc unde e mult praf la petreceri se pateaza repede si se murdaresc prea vizibil.de obicei cumpar haine verzi sau mov albastru mai ales pentru ca imi place si este o culoare care imi place sa o port mai inchisa orice persoana are culoarea lui in functie de ten par eu am tenul deschis la culoare si parul saten deschis.parul meu se schimba in functie de anotimp cand e cald e din ce in ce mai deschis catre roscat si iarna se inchide pana la negru foarte inchis.imi sta foarte bine in roz si in nuantele inchise de albastru. fetelor cu parul blond le sta bine in culori inchise in vernil sau albastru metalic parul negru:ceva cachi gen militaresc sau crem(ori galben)parul roscat:hmmmm eu vara cand mi se inroseste parul evit sa port haine rosii sau roz pentru ca as arata ca o sorcova nu purta niciodata haine de culoarea parului tenului sau vopselei de pe unghii. daca esti satena ar fi bine sa porti culori variate cum ar fi portocaliul sau verdele.
daca ai tenul deschis poarta albastru inchis sau potrivit la nuanta. tenul masliniu se potriveste perfect cu movul sau cu cachiul daca ai tenul galben ar trebui sa porti ceva deschis cum ar fi bleul sau albul dar ai grija sa nu te murdaresti deoarece petele sunt foarte vizibile pe alb. daca ai tenul negricios poti purta culori potrivite... nu inchise sau deschise, POTRIVITE nuante variate de portocaliu sau mov.combina culorile dar nu exagera si evita sa porti alb sau rosu

17 răspunsuri:
| Gentiana a răspuns:

Culoarea mea preferata este mov. Dar nu neaparat, mai am si haine albe, roz foarte putine, rosii, negre...nenumarate.Iar in privinta pantalonilor, cei mai multi sunt blugi de culoarea albastru inchis.

| zeenath a răspuns:

Negru, rosu inchis, kaki, si putin alb.

| Xonia a răspuns:

Roz, mov, rosu

| babykeykey a răspuns:

Nu tin cont de culori.Aleg mai de graba ce-mi place si-mi sta binehappy

| LuS[z] a răspuns:

De obicei nu prea tin cont de culoare cand cumpar o toalalaughingdar majoritatea hainelor mele sunt de culoare alb negru mov roz si galben

| iuliaoprea a răspuns:

Turcuaz, vernil, mai nou bleumarin si il combin cu roz. Sau turcuaz cu crem-maro.

| MaryMaria027 a răspuns:

Primăvara

Ten: roz, bej, de culoarea fildeşului sau a piersicii;
Păr: blond auriu, roşcat deschis, blond maroniu, blond cu tentă de gri;
Ochi: albaştri, verzi, căprui-gălbui, aqua.

Blonzii, castanii sau blozii-roşcaţi se regăsesc în acest sezon, dar în acestă categorie se mai găsesc bruneţi cu ochii aqua. Primăveraticii au un ten deschis sau palid. Ei pot purta culori palide cum ar fi cea a piersicii, maro-auriu, aqua. Bruneţii pot purta verde lime sau portocaliu.

Pentru aceia care aparţin acestui tip, culorile potrivite sunt cele deschise, ţipătoare şi calde. Alege un costum: bleumarin, măsliniu, maro-auriu, de culoarea cămilei şi un gri cald. Pentru o ţinută elegantă la costum poartă o servietă maro şi pantofi negri sau maro. Cravata trebuie să fie deschisă la culoare cum ar fi roşu portocaliu, auriu, albastru deschis, verde deschis şi combinat cu culori neutre precum măsliniul, cafeniu-roşcat şi maro-auriu.

Pentru cămaşi alege culoarea fildeşului în loc de alb şi culori pastelate. Evită culorile şterse şi cele foarte închise deoarece nu-ţi vor veni bine.

Culorile tale sunt mai greu de găsit deoarece nu-ţi recomand culori şterse sau prea închise. Evită albul pur şi negrul deoarece vor fi prea tare în contrast cu trăsăturile categoriei tale. Culorile tale trebuie să fie "cu viaţă".

Pentru o ţinută casual sau sport optează pentru culori deschise. Pentru primăveratici e recomandat ca în ţinute să poarte un pic de auriu. Ar putea fi un accesoriu: inel, braţară, cravată, eşarfă.

Dacă vrei culori accentuate, alege verde sau galben deschis, roşu pur sau albastru, precum şi portocaliu.

Ce culori te avantajează: roşu, roz, galben, albastru deschis, portocaliu, violet, alb, bej, verde deschis, culoarea fildeşului, a piersicii sau a cămilei, cafeniu-roşiatic, maro-auriu, maro deschis.

Evită-le:maro închis, albastru-roşiatic, negru, albastru.

4.Toamna

Ten: bej, blond maroniu, culoarea fildeşului şi a piersicii;
Păr: roşcat, căprui, blond, şaten, grizonat, blond-roşcat, arămiu, castaniu;
Ochi: căprui, verzi, albastru-verzui, turcoaz, aqua.

Tomnaticii au o coloristică variată. Aceştia pot fi de la blonzi aurii până la bruneţi. Roşcaţii se încadrează de obicei tot în acestă categorie. Ei pot avea un ten deschis sau foarte palid. Cei din sezonul toamnei au ten rumenit cu tente de portocaliu şi negricios.

Acest sezon are o gama largă de culori. Tomnaticii mai deschişi arătă cel mai bine în portocaliu şi turcoaz, dar cei închişi: în maro ciocolatiu, verde măsliniu şi roşu-portocaliu.

Dacă te încadrezi în această categorie iţi recomand să asortezi culoarea tenului, a ochilor şi a părului cu tonuri pământii. Tenul va fi accentuat dacă porţi auriu deschis şi culori pământii.

Tu poţi purta culori şterse şi bogate sau culori calde. Optează pentru un galben cald când îţi cauţi o culoare.

La alegerea costumului trebuie să te gândeşti la culori ca bleumarin, măsliniu, maro auriu şi un gri deschis.

Aceste culori îţi vor complimenta imaginea. Evită culori precum cele deschise, albul pur sau negrul care te vor face să arăţi obosit. Tot aici intră şi culorile pastelate care te vor face să pari palid. În locul cămăşii albe, clasice alege ocru. Pentru un drum la birou asortează-te cu o servietă maro sau cafeniu-roşcat. Pantofii trebuie să fie maro, negri şi maro-roşcat. Pentru cravată îţi recomand roşu şi portocaliu aprins, măsliniu, nuanţe intense de auriu şi turcoaz. Orice nuanţă pământie te va scoate în evidenţă şi evită albul, negrul şi culorile pastelate.

Pentru o ţinută casual pantofii maro sunt cei mai potriviţi.

Ce culori de avantajează:Culori pământii, maro întunecat, bej, auriu, turcoaz, portocaliu, ruginiu, măsliniu, mov şi culoarea muştarului.

Evită-le: roşu, galben, gri deschis, albastru-roşiatic, roz, negru, albastru.

Concluzie

Acum că ai aflat despre felul în care să-ţi alegi culorile în funcţie de culoarea părului, a tenului şi a ochilor, te vei gândi de două ori înainte să îţi cumperi ceva. Faptul că ştii cum să-ţi alegi culorile potrivite îţi va da putere. Încearcă aceste sfaturi şi vezi care sunt reacţiile celor din jur. Se vor uita mai multe femei după tine, vei fi ascultat şi apreciat, te vei simţi mai bine?

Dacă ţi se face un compliment asupra unei culori pe care o porţi înseamnă ce e un semn bun. Chiar şi cu aceste sfaturi tu trebuie să fii determinat să faci greşeli pentru a afla ce îţi vine bine şi de ce să scapi.

Ţinutele tale trebuie să fie constituite în felul următor: culorile potrivite pentru tine trebuie să domine în ţinută şi restul să fie absente sau să aibă un procent foarte mic din ţinută. Dacă îţi este recomadat să porţi roşu şi tu ai pe tricou un logo minuscul sau o dungă neagră (culoare nerecomandată pentru tine) nu e o tragedie.

Nu uita, dacă ai ochi albaştri scoate-i în evidenţă cu un element vestimentar albastru. Dacă porţi ţinute business-casual sau ai de mers la o nuntă foloseşte aceste sfaturi pentru a-ţi dezvolta stilul
.Vara

Ten: bej, roz, rumen, roz-maro;
Păr: grizonat, şaten închis, blond cenuşiu, maro;
Ochi: albaştri, verde-gri, gri, uşor castanii, căprui, aqua.

În această categorie intră şi blonzii, cu toate că această categorie este dominată de cei cu tenul palid, cu părul brunet şi ochii albaştri. Sezonul vara este potrivit celor cu tenul deschis, palid sau palid cu obraji roz.
Blonzii închişi cu un ten uşor mai închis au avantajul de a purta culori mai închise decât cei cu tenul deschis. Dacă ai un ten închis poţi purta purpuriu royal, burgundy şi alte culori ce coincid cu iarna.

Faţă de cei potriviţi iernii, ei au un contrast mai mic între ten, ochi şi păr. Pentru a avea un efect maxim poartă culori insesizabile şi nuanţe de roz şi albastru. Evită culorile intense deoarece purtându-le vor fi prea ţipătoare.

Când vine vorba de costum alege bleumarinul, un gri lejer, albastru cu tentă de gri, de culoarea cărbunelui şi un maro roşiatic. Nu purta culori aprinse sau tonuri pământii pentru că îţi vor trage ţinuta în jos.

Cămaşa ta trebuie să fie un albastru lejer, un roz şters, mov, galben palid, lavanda şi un alb uşor.

La pantofi mergi pe maro-roşcat, negru sau burgundy. Desigur această ţinută nu este completă fără o servietă maro-roşcat sau burgundy.

Pentru o ţinută conservatoare alege o cravată burgundy, gri, galben uşor, roz şters sau culori neutre. Evită culorile deschise sau ţipătoare.

Ce culori te avantajează: pastelate, bleumarin, alb, albastru-verzui, gri cu tente de albastru, gri, roz, galben, lavanda, aqua, rose.
AVANSAT

Am considerat acest nivel avansat fiindcă este felul în care văd femeile culorile şi trebuie să admitem că femeile văd mai bine culorile decât bărbaţii.

Femeile împart oamenii după patru criterii (sezoane) doar uitându-se la culoarea pielii, a părului şi a ochilor. Culorile bune şi cele rele sunt asociate acestor date.

Femeile işi aleg culorile din casă în aşa fel încât să obţină o imagine impecabilă în fiecare încăpere. Unele merg chiar mai departe prin alegea maşinii în funcţie de culoarea părului, a ochilor sau a tenului. Într-o discuţie recentă cu o femeie, aceasta îmi spunea cât e de important este să îţi alegi maşina ca să-ţi reprezinte personalitatea. De aceea ele işi aleg culorile pentru a le avantanja şi a le reprezenta personalitatea.

Cele patru criterii sunt: iarna, vara, primăvara, toamnă.

De ce aceste criterii? Ele au fost alese în funcţie de complexitatea tenului, a părului şi a ochilor în raport cu coloristica potrivită. Aceasta reprezintă un reper, fie într-un contrast, fie într-o concordanţă.

1.Iarna

Ten: galben, negricios, alb, roz, măsliniu, pământiu;
Păr: închis, brunet, grizonat-argintiu, şaten închis, alb, brun cenuşiu;
Ochi: căprui, verzi, albastru închis, castanii.

Dacă te afli în sezonul iarna ai noroc. Acest sezon este bogat în coloristică şi vei arată foarte bine îmbrăcat în negru, bleumarin şi culoarea cărbunelui.

Bărbaţii care fac parte din această categorie sunt bruneţii, dar şi cei blonzi deschişi pot face parte. Acest grup are tenul deschis, palid sau un ten măsliniu.

Cei ca tine au contrast între culoarea părului, a tenului şi a ochilor.

Tu vei arăta bine în culori intense, bogate care sunt în contrast cu alb deschis sau culorile pastelate.
La ţinutele elegante poartă costum de culoarea bleumarin, negru sau de culoarea cărbunelui. Acestea vor fi în contrast cu părul, ochii şi tenul tău. Nu te îmbrăca în tonuri pământii, imperceptibile; acestea te vor face să arăţi palid. Când îţi cauţi o cămaşă alege: albul, albastrul deschis, rozul şi galbenul. Acum că am stabilit ce costum şi cămaşă să alegem, mergem pe negru când vine vorba de servietă şi pantofi. Dar ce cravată să alegi? Una care are culori simple şi accentuate. Evită culorile pământii, palide şi obscure.

Pentru o ţinută sport poartă un verde de culoarea smaraldului, fucsia, albastru royal.

Îţi recomand pantofii de culoarea neagră, bleumarin sau burgundy pentru o ţinută casual.

Ce culori te avantajează: roşu, albastru, galben, bleumarin, negru, alb, gri, fucsia, turcoaz, purpuriu, galben lămâios, burgundy, mov,taupe.
Îţi aduci aminte de vremurile când erai la şcoală sau la serviciu şi nu aveai chef de ele şi te gândeai la o boală pe care să o inventezi să poţi fi lăsat acasă? Sau de câte ori ai luat „cele mai bune" haine pe tine şi nu s-a uitat nimeni la tine. Dureros aşa-i? Uite şi răspunsul la problemele tale care mi-au luat ceva timp să le înţeleg, dar rezultatele mi-au adus benificii.

Vrei să pari bolnav? Foloseşte o combinaţie ce nu-ţi complimentează ochii, părul şi culoarea pielii şi lumea te va întreba dacă te simţi bine. Dacă arăţi palid purtând culoarea galben, poartă un tricou de această culoare dacă intenţionezi să te ceri de la serviciu. Toţi vor vorbi despre cât de rău arătai. Mai jos vei citi nişte criteri de alegere a culorilor care te avantajeză şi care nu.

În privinţa hainelor tale preferate, aş nota prima dată faptul că ele trebuie alese în funcţie de culorile care te avantajează, deoarece te vor scoate din anonimat şi femeile vor dori să te cunoască. Alegând culorile conştient, acestea îţi vor da putere, dar acum te gândeşti: dacă port roz, turcoaz, mov, galben lumea mă va crede că sunt gay, clown, papagal, fraier etc? Dacă le porţi simultan trebuie să fiu şi eu de acord cu ei, dar REPET : alese raţional şi combinate cu alte culori, îţi vor da putere.

Am împărţit secţiunea de alegere a culorilor potrivite în trei nivele: începător, mediu, avansat.

ÎNCEPĂTOR

Aici e simplu, chiar foarte simplu. Vei rămâne cu acestă informaţie după ce termini de citit acest articol.
Alegerea culorilor nu este chiar aşa de critică pentru bărbaţi. Mulţi arată bine în costume bleumarin sau gri, cămaşi albe sau albastre şi cu o cravată potrivită. Probabil de aceea au fost alese drept culori ale business-ului.

Pe lângă informaţia despre alegerea culorilor potrivite pentru cămaşi, aceasta este o informaţie bună când vine vorba de alegerea culorii unei maşini sau a camerei tale. Dacă găseşti un stil care nu-ţi este pe plac nu te îngrijora, poartă-l oricum. Acestea sunt doar nişte sfaturi.

Chiar dacă ai un ten deschis, mediu sau închis la culoare, eu îţi pot prezenta culorile care să meargă bine cu tenul tău.

1) Ten deschis

Bărbaţii din această categorie se descriu ca având părul roşcat, blond sau blond închis. Ochii sunt albaştri, verzi sau căprui. Alege culorile care merg bine cu tenul tău şi sunt relaxante pentru ochiul uman.
Culorile care te avantajează în funcţie de acest ten sunt: alb închis, albastru deschis, bej şi maro.
Culorile care nu te avantajează sunt: roşu, galben, purpuriu şi portocaliu.

2) Ten mediu

În această grupă intră de la cei blonzi la cei bruneţi. Dacă te regăseşti în acestă categorie poţi purta aproape orice. Tu poţi alege culori deschise sau închise deoarece amândouă vor contrasta cu tenul tău. În plus, îţi recomand să te bronzezi pentru a-ţi extinde gama de coloristică.

Culorile care te avantajează în funcţie de ten sunt: albastrul, bleumarin, negrul, rozul, burgundy, bej.

Singurele culori pe care trebuie să le eviţi sunt cele care sunt foarte apropiate de tenul tău. Dacă tenul tău este măsliniu evită să porţi haine de această culoare şi maronii.

Culorile care nu te avantajează sunt: maro închis, măsliniu, mov, roşu.

3) Ten închis

Cei cu tenul închis sunt bruneţi sau castanii şi au ochii căprui. Dacă eşti în acestă categorie ai nevoie de culori deschise deoarece sunt în contrast cu tenul tău .

Culorile care te avantajează în funcţie de tenul tău sunt: albul, rozul, kaki, gri deschis şi albastru deschis.

Culorile care nu te avantajează sunt: negrul, mangenta, turcoaz, verde deschis, maro închis.

MEDIU

De ce mediu? Pentru că la începători ai aflat ce culori sunt potrivite pentru tenul tău. La acest nivel vei afla care sunt culorile potrivite în funcţie de ten şi de culoarea părului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu tin cont de culoarea hainelor, dar in general alb.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu tin cont cand le cuumpar, dar dc ma uit la mine in dulap predomina albul, movul, griul si negrul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea cumpar haine viu colorate(gen mov, galben, roz) mi se par prea copilaresti, in general aleg culori "spre non`culori" sa zic asalaughing, gri, alb, negru, bleumarin, rose, albastru din ala cerneala, verde inchis, argintiu.big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate culorile cu care imi sta bine

| Яùxsi a răspuns:

Mov, roz [mai inchis], gri si verde love struck

| Fuck Googăl. Ask me! a răspuns:

Negru, alb, gri, albastru, mov, galben;

Depinde acum si de bluza, ca doar nu iei o nasoala doar de dragul ca e de culoarea X. Pup.

| FemeiaPaiangan a răspuns:

Rosu, roz, mov.

| adriana_4524 a răspuns:

Turcoaz, roz, galben, mov happycam toate culorile

| nevermind_2884 a răspuns:

Pai de obicei eu ma imbrac sport si cu haine de blug. in general prefer rozul, negru, albastru, mow.