| Adry05 a întrebat:

La voi când vin curierii vă aduc pachetele la ușă sau vă pun pe voi să iesiți în fața locuinței să le luați? Sunt obligați să vină la ușă cu pachetele?

Răspuns Câştigător
| FlappyXXX a răspuns:

Salut!
Îți explic eu puțin cum stă treaba cu, curieratul în românia după 2 ani în care am lucrat la Fan courier.
Pentru început aș dori să îți răspund la întrebarea ta.
Curierul NU este obligat să vină până la ușa ta (pentru că am auzit multe persoane spunând "ești obligat să vii până la ușă pentru că eu plătesc trasportul, eu îți plătesc salariul" ceea ce nu este deloc adevărat).
Ziua unui curier începe la 7:30 dimineață când el trebuie să fie prezent la depozit să iși facă tabieturile ce le are pentru că la 8:00 începe programul propriu zis.
Pentru început curierii sunt cei care sortează toate cele în jur de 3000 de colete ce sosesc în majoritatea depozitelor din țară zi de zi (pentru că da, curierii sortează coletele indiferent de greutate și volum, nu e cum vedeți la tv prin țările alea "calumea" unde banda aduce toate coletele la masina fiecărui curier)
Sortarea durează undeva până pe la orea 10. După asta fiecare curier trebuie să își scaneze și să încarce toate coletele în mașină (acestea fiind în medie de 100-130 de colete, de la caz la caz, dar un curier ce duce mai puțin de 100, de colete cel puțin pentru patron nu este prea util deci cam 10:30-11.
Când totul e gata la depozit se pleacă pe traseu, trafic, nervi, clienți nemulțumiți și unul din cele mai importante aspecte este că stai nemâncat toată ziua uneori pentru că volumul de marfă este mare și nu ai timp să stai să mănânci.
Răspunzi în medie la 200 de apeluri pe zi pentru că fiecare client te sună de 2-3 ori să vadă când ajungi.
Undeva pe la ora 4 și ceva termini de livrat cele 100 si ceva de colete.
Am terminat cu coletele! PERFECT!
Acum să ne apucăm de ridicat expedițiile de la clienți (plicuri-colete) și astea fiind în medie 30-50 la curierii ce au majoritatea persoane fizice pe traseu, deci ajungem pe la 17:30.
Ok, hai să plecam la depozit să predăm marfa ridicată și încasarile ( bani de care apropo tot curierul trebuie să aibă grijă de ei, și nu sunt sume mici deloc ).
Până la depozit alt trafic, alți nervi sa cam făcut ora 18. Când ai terminat de lăsat marfa și de predat încasările se face aproape ora 19.
Apoi ești liber să pleci acasă să faci un duș, să mănânci ceva și să te bagi la somn că nu mai ai chef și timp să faci altceva (să nu mai spunem de faptul că de cele mai multe ori ai dureri de cap infernale de la condus toate ziua, de vorbit continuu la telefon, să ai grija de colete, masină și bani)

Deci, acum spuneți voi părerile proprii. Cum este viața unui curier? Este interesantă nu?
Merită oare acel curier să cobori jos la scara blocului după colet, să nu mai faci figuri și să îi scoți ochii că tu ca client îi plătești lui salariul (salariu care apropo este "minimul pe economie" undeva la 1500 lei cu tot cu "bonuri" și sari puțin peste din 'ciubucul' pe care țil lasă clienții inimoși) MERITĂ?

59 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Eu nu am avut niciodata pretentia sa vina la usa si mereu am iesit in fata blocului sau chiar mai departe incat sa-i fie lui mai comod cu stationarea. Ma pun in pielea lor si cum ar fi ca dupa atatea ore de condus sa mai urci si nu stiu cate etaje cu un PC de exemplu sau ceva greu/voluminos. Pentru toate astea sa mai primesti si un salariu care sunt convins ca nu este unul mare.
Daca sunt obligati, eu nu cred, dar e ok ca macar atata bun simt sa aiba clientul.

| mgtow a răspuns:

Postasul lasa in hol, cateodata mai gasesc colet in hol de la firme care livreaza dar de fel cer sa le duca la munca

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu sunt obligati, si de bun-simt e sa iesi daca poti. La mine de exemplu e foarte nasol cu parcarea in fata, iar ca sa parcheze in spate trebuie sa ocoleasca vreo 300 de metri, asa ca de cele mai multe ore cand primesc sms/vad in tracking ca primesc ceva, sun la curier ca sa imi zica cam pe la ce ora sa il astept pentru a fi pregatit sa cobor (stau si la etajul 4 fara lift). Fix cum zice Nemessys, ar trebui sa ne punem si noi in locul lor...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ma duc din proprie initiativa jos

| Jus7t a răspuns:

Nu știu dacă sunt obligați să vină la ușă, pe mine mă suna când era în zonă și propuneam un loc apropiat unde să ne întâlnim.

| Stropdeploaie a răspuns:

Depinde foarte mult.ce comanzi... Daca comanzi un frgider ..nu ti l va aduce la usa. daca comanzi o carte ..normal sa ti o aduca la usa ...intelegi?

| Adry05 explică (pentru Nemessys):

știu, așa făceam și eu, dar atâția am auzit în ultimu timp că le vin curierii la ușă că am început să-mi pun întrebări laughing

| Adry05 explică (pentru GabiDumitrescu):

Mereu ies da am tot auzit aici oameni care zic că le vine la ușă. dar fără să iei tu măsurile astea ți-au venit vreodată la ușă? sau doar te-au sunat sa ieși

| Adry05 explică (pentru anonim_4396):

Dar a avut vreodată intenția vreunu să vină sus? sau doar te sună și îți zic să vii jos?

| Adry05 explică (pentru Stropdeploaie):

Mă refer la comenzi mici... am comandat și cărți și haine, greutăți mici și niciodată nu mi le-a adus la ușă nimeni

| Stropdeploaie a răspuns (pentru Adry05):

De unde esti?

| Adry05 explică (pentru Stropdeploaie):

Prefer să nu zic dar locuiesc în 2 orașe diferite și în ambele s-a întâmplat la fel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ştiu dacă sunt neapărat obligaţi, dar nu am mai auzit până acum (cel puţin de la cunoscuţi) să le vină curierii la uşă. Toţi ieşeau în faţa blocului.Eu,de exemplu, nu i-am întrebat niciodată dacă trebuie să cobor, am făcut-o din propria mea iniţiativă, să le mai uşurez şi lor munca, pentru mine oricum nu e mare lucru.
Mă enervează doar atunci când nu primesc SMS în ziua în care trebuie să-mi vină coletul şi doar mă trezesc la un moment dat cu un telefon de la curier în care îmi zice că ajunge în 5 minute, dar mă rog, asta nu e din vina lui.

| Nume6 a răspuns (pentru FlappyXXX):

Am început să plâng când am citit :/ fără cuvinte....Respect, omule! Curierii merită un salariu de cel puţin o mie de euro și un program mai mic de lucru. Un apartament ca-n filme unde să se relaxeze. Și vacanţe in ţări exotice, cei care n-au dreptul primesc de toate! Mă înclin în faţa fiecărui curier, fără ei n-am exista! Respect, omule! Fară cuvinte...

| Nemessys a răspuns (pentru Adry05):

Eu la ultima mea comanda, cand am fost sunat mi s-a zis,, buna ziua, domnu' X? aveti o comanda de la altex, insa scrie doar strada nu si blocul sau apartamentul" Si m-a intrebat daca pot veni eu. Am zis ok. insa cand am auzit aia m-am intrebat,, ahm. tu chiar aveai de gand sa vii la usa? " Si oricum eu mereu cand trec adresa de livrare, trec doar orasul, cartierul si strada deoarece eram convins ca nu vin pana la usa. laughing. De unde si ce comanda cei care-ti spun ca le vin curierii la usa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Adry05):

Da
de multe ori n-am auzit cand a sunat si m-am trezit cu el la usa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru FlappyXXX):

Zici ca sunt sclavi angajati cu forta

| Frank51 a răspuns:

Doar o data mi s-a intampla sa vina un curier cu glovo pana in camera de camin laughing in rest la toate coletele comandate acasa am iesit, mi se pare foarte ok si normal.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Adry05):

Au venit si pana la usa. Au fost unele cazuri in care le-am zis eu "boss, imi pare rau, copil mic, nu pot sa cobor" si chiar asa era. Acum copilul nu mai e mic... deci pot sa cobor.winking

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru FlappyXXX):

Serviciul de cureierat este serviciu door-to-door. Pe tine te intereseaza care este viata altui muncitor? Nu si nici nu trebuie. Fiecare serviciu cu greutatile lui. Ca patronii exploateaza muncitorul, este adevarat. Asta este aproape peste tot. Dar nu te obliga nimeni sa muncesti in asemenea conditii. Daca pleaca toti curierii ce face patronul? Inca mai traim cu o conceptie invechita: ca seful trebuie sa aiba grija de muncitor. N-ai vazut cum se munceste pe plantatii in Germania? Ca pe timpul sclaviei.
Cred ca esti din Bucuresti, ca in alte localitati nu este chiar asa. Cunosc pe cineva care lucreaza la Cargus si pe altul la Fan.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Eu trimit de cateva ori pe an colete de 10-20 kg. Intotdeauna cobor in fata blocului.
Primesc diferite trimteri cu o greutate mica. Mi le aduce la usa.
Cunosc o situatie in blocul meu. Fiica unor batrani de 70 de ani a comandat de la un magazin din alta localitate o canapea. De la Fan curier, firma prin care magazinul a trimis canapeaua, a cerut ca destinatarul sa aiba oameni ca sa descarce si sa urce mobila la etajul 4. Dupa discutii, mobila a fost urcata si lasata in fata usii de catre doi baieti de la firma de curierat.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, sunt obligati.

| FlappyXXX a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Răspuns greșit...
Sunt din Bacău.
Curierii din bucurești sunt mult mai relaxați decât cei din restul țării.
Țin să te contrazic. Nu scrie nicăieri door to door. Deci dacă nu lucrezi în sistem și nu ai trăit asta măcar o zi ar fi o odee genială să te abții de la alte comentarii aiurite.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru FlappyXXX):

Scrie! Cel putin la Fan curier si Cargus, cu care lucrez, scrie.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru FlappyXXX):

Nu lucrez in domeniu, dar m-am documentat, deoarece am avut unele diferende. Eu nu discut cu un curier. Eu discut cu conducerea firmei.
Si te rog sa te abtii de la comentarii jignitoare.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru FlappyXXX):

Degeaba categorisesti comentariile mele ca nefolositoare: ele spun adevarul. Pacat ca un curier nu cunoaste un lucru elementar al serviciului de curierat.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru FlappyXXX):

Uite ce scrie la una din firme: "Pe lângă serviciile door-to-door, se poate opta și pentru ridicarea și trimiterea coletelor din punctele de lucru..." si indica modalitatea pentru a doua optiune.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru FlappyXXX):

Eu am lucrat pana acum cu 4 firme de curierat si toate 4 aveau optiunea "door-to-door". Tu crezi ca daca nu era asa, in exemplul pe care l-am dat ducea mobila pana la etajul 4 sau o ducea in depozit?

| Adry05 explică (pentru Nemessys):

Am discutat mai demult cu un utilizator aici, nu-i mai știu numele și zicea că el niciodată nu iese după colete că și dacă îi zice vreun curier să coboare îi zice lui să vină că ce-i cu lenea lor sau așa ceva laughing
și și azi am mai vorbit cu un utilizator și la fel zicea, că s-a enervat că O SINGURĂ DATĂ nu i-a venit curieru la ușă și de acolo am și pus întrebarea. credeam că fac eu ceva greșit că cobor după colete și că mă iau ăia de fraieră în timp ce alții primesc la ușă laughing dar citind ce a scris cel căruia i-am dat fundă am rămas fără cuvinte. dacă chiar așa se întâmplă, e inuman cum lucrează și chiar n-o să mi se mai pară atât de mare lucru să cobor după ele laughing

| anonimg a răspuns:

Mie mi-l aduce la scara blocului, si ma suna mai inainte ca sa se asigure ca sunt acasa. Dac nu sunt acasa, atunci va trebui sa ma duc sa iau coletul de la sediul lor.
In timpul coronavirusului lucrurile pot fi usor diferite. Suna-i mai inainte de orice.