| Adry05 a întrebat:

La voi când vin curierii vă aduc pachetele la ușă sau vă pun pe voi să iesiți în fața locuinței să le luați? Sunt obligați să vină la ușă cu pachetele?

Răspuns Câştigător
| FlappyXXX a răspuns:

Salut!
Îți explic eu puțin cum stă treaba cu, curieratul în românia după 2 ani în care am lucrat la Fan courier.
Pentru început aș dori să îți răspund la întrebarea ta.
Curierul NU este obligat să vină până la ușa ta (pentru că am auzit multe persoane spunând "ești obligat să vii până la ușă pentru că eu plătesc trasportul, eu îți plătesc salariul" ceea ce nu este deloc adevărat).
Ziua unui curier începe la 7:30 dimineață când el trebuie să fie prezent la depozit să iși facă tabieturile ce le are pentru că la 8:00 începe programul propriu zis.
Pentru început curierii sunt cei care sortează toate cele în jur de 3000 de colete ce sosesc în majoritatea depozitelor din țară zi de zi (pentru că da, curierii sortează coletele indiferent de greutate și volum, nu e cum vedeți la tv prin țările alea "calumea" unde banda aduce toate coletele la masina fiecărui curier)
Sortarea durează undeva până pe la orea 10. După asta fiecare curier trebuie să își scaneze și să încarce toate coletele în mașină (acestea fiind în medie de 100-130 de colete, de la caz la caz, dar un curier ce duce mai puțin de 100, de colete cel puțin pentru patron nu este prea util deci cam 10:30-11.
Când totul e gata la depozit se pleacă pe traseu, trafic, nervi, clienți nemulțumiți și unul din cele mai importante aspecte este că stai nemâncat toată ziua uneori pentru că volumul de marfă este mare și nu ai timp să stai să mănânci.
Răspunzi în medie la 200 de apeluri pe zi pentru că fiecare client te sună de 2-3 ori să vadă când ajungi.
Undeva pe la ora 4 și ceva termini de livrat cele 100 si ceva de colete.
Am terminat cu coletele! PERFECT!
Acum să ne apucăm de ridicat expedițiile de la clienți (plicuri-colete) și astea fiind în medie 30-50 la curierii ce au majoritatea persoane fizice pe traseu, deci ajungem pe la 17:30.
Ok, hai să plecam la depozit să predăm marfa ridicată și încasarile ( bani de care apropo tot curierul trebuie să aibă grijă de ei, și nu sunt sume mici deloc ).
Până la depozit alt trafic, alți nervi sa cam făcut ora 18. Când ai terminat de lăsat marfa și de predat încasările se face aproape ora 19.
Apoi ești liber să pleci acasă să faci un duș, să mănânci ceva și să te bagi la somn că nu mai ai chef și timp să faci altceva (să nu mai spunem de faptul că de cele mai multe ori ai dureri de cap infernale de la condus toate ziua, de vorbit continuu la telefon, să ai grija de colete, masină și bani)

Deci, acum spuneți voi părerile proprii. Cum este viața unui curier? Este interesantă nu?
Merită oare acel curier să cobori jos la scara blocului după colet, să nu mai faci figuri și să îi scoți ochii că tu ca client îi plătești lui salariul (salariu care apropo este "minimul pe economie" undeva la 1500 lei cu tot cu "bonuri" și sari puțin peste din 'ciubucul' pe care țil lasă clienții inimoși) MERITĂ?

59 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Depinde de firma de curierat. De exemplu fancurier mereu urca pana la usa apartamentului dar firmele mai putin cunoscute nu fac lucrul asta.

| Nemessys a răspuns (pentru FlappyXXX):

Dupa ce am citit asta, o sa cobor cu si mai mare placere in fata blocului sau si la inca o strada distanta + ca o sa mai las si o,, spaga".

| Adry05 explică (pentru Nemessys):

Uite și în răspunsuri câteva exemple unde vin la ușă curierii

| Adry05 explică (pentru Aasdfghj):

Nup, n-are legătură. am primit comenzi și prin firme mari și mici și niciunii nu mi-au adus la ușă. Și am comandat de multe ori

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Termina si tu cu prostiile. La ce volum are un curier, daca ar face door to door, ar termina ziua de lucru in 25 de ore...

| Adry05 explică:

Tobias ( dacă nu greșesc) nu mai stau să mă uit dacă ai răspuns la întrebare să-ți dau reply direct la comentariu dar vreau să-ți mulțumesc dacă vezi asta pentru aprecierea întrebării prin nota 10 și mă bucur că ți s-a părut utilă sau oricum de i-ai dat acest calificativ happy

| Aasdfghj a răspuns (pentru Adry05):

Hmm. La mine firmele mari au facut asta.

| FlappyXXX a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu are rost să îți bați capul cu el, are un fix el.
El e genul de client care te amenință că dacă nu faci cum spune el te reclamă?
Habar nu are ce e într-un depozit de la firmele de curierar și vorbește doar din auzite...

| FlappyXXX a răspuns (pentru Adry05):

Nu a spus nimeni că curierii nu vin la ușă.
Depinde de cum te înțelegi cu ei, poate omul e in scaun cu rotile sau are copil mic etc, orice curier va urca fără probleme.
Eu am subliniat doar faptul că NU sunt obligați să facă asta.
Cum ar fi să urci in fiecare zi pana la 4 de cel putin 50 de ori din 100 si ceva de colete... imposinil.
Cât despre reclamații (că tot spunea codrin că el vorbeste cu conducerea.
Toate reclamatiile din tara primite de orice firma de curierat nu vor putea priki raspuns de la sediul central asa ca ele sunt trimise catre toate sucursalele din tara carora le sunt adresate pentru fi solutionare, moment in care unul din colegii celui pe care l-ai reclamat o sa ia in primire mailu si il va soluționat imediat (adică îi va spune colegului lui că există o reclamație și să aibă grijă altă dată si atâââât) nu tu penalizari sau altceva, că pentru asta sunt colegii, asta înseamnă lucru în echipă. Deci nu vă mai pierdeți timp prețios pentru a face reclamatii

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru FlappyXXX):

La asta cu reclamatiile nu sunt de acord cu tine. Timpul ala pretios "pierdut" pentru a face reclamatii si a da review-uri negative online duce la servicii mai bune sau la falimentul celor in cauza. Nu mereu, dar asa ar trebui sa functioneze treaba. Ideea e sa fim cu totii oameni. Cu firmele de curierat nu prea am avut probleme, dar am avut probleme cu posta. Probleme care existau in zona mea de vreo 5 ani si nimeni nu facea nimic ca deh, de ce sa piarda timp cu reclamatii. Citeva luni, 2 reclamatii confirmate din 3, a fost schimbat postasul si ma stiau si alea de la posta de cartier dupa nume de-acum. Nu sunt absolut nimeni, insa nu am facut reclamatie la posta de cartier fiindca fix cum zici tu... "lucru in echipa" - desi asta ar trebui sa insemne sa ii ajuti pe colegi sa ajunga la un nivel mai bun sau sa ii faci sa zboare pe incompetentii din cauza carora si TU ajungi sa te injure lumea la un moment dat - ci am facut reclamatie direct pe site-ul postei, care reclamatie a ajuns la Bucuresti, de unde a fost repartizata la biroul de control din orasul meu. Aia de la bc au venit de fiecare data cu reclamatiile printate si numar de inregistrare la mine, am discutat frumos cu ei, s-a rezolvat problema. E atit de simplu. La fel si cu curieratul. Nu ne isterizam, nu injuram pe nimeni. avem probleme, le rezolvam. Clientul nostru stapinul nostru pana la urma. Nu vreau sa mi se inchine nimeni sau sa urce pana la 4 cu pachetele, vreau doar sa isi faca treaba, atita tot.

| Tobias78 a răspuns:

Cu drag, Adry!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonimg):

Sunt obligati sa sune de doua ori. Poti amana ora aducerii, prin intelegere.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am verificat raspunsurile mele si am vazut ca in nici unul nu m-am referit le tine. Asa ca ar fi frumos sa nu mi te adresezi, daca o faci cu cuvinte jignitoare. Eu nu spun prosti. Eu spun ce scrie in actele de functionare a firmelor de curierat cu care lucrez si am intrebat care este regimul lor de functionare. Mi-a spus ca regula este cea "door-to-door". Daca curierul se intelege cu expeditorul si destinatarul se poate si din fata blocului. Se mai poate si depune sau ridica de la sediul punctului de lucru al firmei, din localitatea respectiva. De la o firma mi-a spus ca majoritatea trimiterilor sunt cu o greutate mica. Greutatea maxima pentru o expeditie este stabilita ca un curier sa o poata urca cateva etaje.
Asta mi-a spus cineva de la conducerea unei firme. Dar mi-a mai spus ca anumiti curieri vor ca sa sacape repede de trimiteri ca sa-si rezolve si problemele personale. Curierii in orase sunt impartiti pe zone. Inainte de stabilirea volumului de munca s-au facut experimentari. Este adevarat ca firmele care nu platesc curierii corect, duc lipsa de personal, iar cei care muncesc sunt incarcati peste posibilitatile reale.
Aglomeratie este inainte de sarbatori.
Tot ce am prezentat am aflat de la reprezentantii a doua firme.

| Catalin_Robert_1990 a răspuns (pentru FlappyXXX):

Hai ca aberezi...nu prea am citit ce **** ai scris. Am 10 ani de curier la fan courier si iti spun eu ca, curierul este obligat sa iti aduca coletul la usa.Toate firmele de curierat au door to door daca stii cei aia.Un pix sau un frigider curierul trebuie sa vina pana la usa

| Mosotti a răspuns (pentru Stropdeploaie):

Ba da, eu am comandat de la eMAG congelator si a fost adus acasa de doi curieri mai solizi. Si in afara ti-l aduce la usa daca vrei chiar daca pentru o taxa suplimentara.

Bine, acum colegul nostru are dreptate, viata curierului nu e deloc usoara si mai merita sa te duci jos sa iei pachetul, am ramas uimit acum cand am citit care e treaba, oricum mersi colegul ca ne-ai spus, chiar nu stiam.

| Mosotti a răspuns (pentru FlappyXXX):

Pai stai omule, de la 8 la 19 sunt 11 ore! Nu e program de 8 ore? Si banui ca macar 5 zile pe sapt lucri.
Cum doar 1500 lei cu tot cu bonuri?! Cine dracu mai sta pe atata?!
Se zice ca 2500 lei net e salariu de necalificat, nu mai inteleg nimic.

In plus daca le-ar lasa fiecare cate 2 lei ciubuc si duce 100 colete, are deja 200 lei pe zi doar ciubuc, deci 200 x 20 - 4000 lei, si daca le lasa 1 leu, tot are 2000 lunar in plus afara de cei 1500.
Nu strange el 100 pe zi din ciubucuri?! Intreb doar. Eu mai las si 5-10 lei la o valoare mai mare de peste 150 lei in sus. Banuiesc ca apreciaza putin gestul meu, cam de fiecare data las, ca si asa nu comand des.

| Mosotti a răspuns (pentru Catalin_Robert_1990):

De ex le dedeman nu stiu ce curieri NU urca pana sus, noroc ca nu am comandat ceva mare ci doar o cutie de 5 kile de vopsea, altfel era jale, nici nu am stiut, m-a sunat sa cobor jos, am sunat si la dedeman si mi-au confirmat ca varianta asta de curierat nu aduce sus marfa, nu stiu cum se numeste, echipa nu stiu care, ceva de genul.

| Adry05 explică (pentru Catalin_Robert_1990):

Mie în 2 orașe diferite a venit o singură dată un curier la ușă și comand destul de des online și chestii mai grele și mai puțin grele. ba chiar în unele cazuri a trebuit să merg vreo 2-3 colțuri de stradă până unde parcase el mașina so degeaba o fi politica aia că niciunu n-o respectă

| Mosotti a răspuns (pentru Adry05):

Pe mine m-a rugat sa ma duc in fata blocului doar cand aveam ceva de dat la retur de ex un walkman, in rest au venit acasa asa cum e regula. De ex azi mi-au venit 10 borcane de dulceata de undeva si a adus acasa cele doua pachete.

| Adry05 explică (pentru Mosotti):

Cum reușești această magie?! laughing

| Mosotti a răspuns (pentru Adry05):

Nu reusesc deloc, imi vine la usa si atat! Fara ca eu sa fac nimic. Tu ai sunat la firma de unde ai comandat? Ai intrebat care-s regulile? Iti zic eu ca daca nu era regula sa vina la usa, nu venea! Sa nu crezi tu ca vreun curier venea la mine asa de drag daca nu trebuia sa vina.
Ai sunat si la firma de curierat sa intrebi?! Fa astea doua si vei afla adevarul, nu te iei dupa ce zice unul si altul.

| Adry05 explică (pentru Mosotti):

De la fan curier primesc în general, uneori și cargus. doar o dată la cargus mi-a adus la ușă
am sunat odată la fan curier să rezolv ceva, call center mai incompetent doar la magazine mici mi-a fost dat să văd

| Mosotti a răspuns (pentru Adry05):

Mie si de la fan si de la cargus vine acasa mereu, ieri a venit duceata de la cargus de exemplu. Suna la firma de unde comanzi produsele si intreba si acolo.

| Holiday a răspuns (pentru FlappyXXX):

De fapt curierii sunt OBLIGATI sa ti-l aduca pana la usa. Faptul ca exista printre ei nesimtiti care te suna sa cobori in fata blocului sa-ti ridici produsele e vina in primul rand a clientilor care accepta asta si in al doilea rand al companiilor de curierat care angajeaza tot felul de puturosi fara chef de munca.
O singura data am avut de-a face cu un nesimtit de genul asta care nu voia sa-si miste curul pana la apartament si l-am trimis inapoi cu colet cu tot, apoi am sunat frumos la firma de la care comandasem produsul si le-am prezentat situatia. In 45 de minute era inapoi cu coletul si a urcat frumos cu el in brate.
Restul povestii, ca vai ce naspa e viata de curier, nu e problema mea sau a altora. Nu te obliga nimeni sa faci meseria asta daca nu poti, sau consideri ca e prost platita.

| doctorandus a răspuns:

Nu stiu, mai. Aici in Olanda intotdeauna curierii suna la interfon si pe urma urca la etaj (nu am lift, e bloc cu 3 etaje).

| catalintgv a răspuns (pentru FlappyXXX):

Atunci ar trebui sa pui burta pe carte sa te pregatesti pentru alt job mult mai bine platit si mai relaxant! Si da, curierul trebuie sa vina pana la adresa precizata sa preia sau sa predea coletul/comanda!

| TrandafirMihaela a răspuns (pentru FlappyXXX):

Salut. Mi-am facut cont special sa iti raspund la mesaj! Voi care lucrati in Romania sunteti fff fragili si va vaitati intruna. Eu sunt sofer de tir si strabat europa. Noi muncim 15h de 3 ori pe sapt si de 3 ori bagam la 13h. Dormim departe de casa, uneori nu avem dusuri, toalete, ne facem nevoile pe unde apucam, ne spalam cum apucam. Voiam sa iti zic ca noi descarcam 25 de Tone cu liza manuala! Citeste bine asta! Si nu ne mai plangem! Puneti mana putorilor la munca si lasati plansetele! Nu esti in stare! Bagati demisia! Stai acasa! Ajutor social. De asta e tara asta unde e!

| Alexspyn a răspuns (pentru FlappyXXX):

Am citit multe comentarii pe aici si da sunteti obligati baieti chiar daca nu stiti si nu ati fost inca dati in judecata pentru asta. Cat despre cat ne plangem e alegerea vostra sa lucrati unde lucrati sau sa cautati altceva. Da sunt multe comenzi, dar nesimtirea e problema nu ca ii obligati pe oameni sa coboare jos, pe laga asta mai asteptati sa va si lase ceva. Curieri din ziua de azi au ajuns ca si taximetristii (o aroganta enorma) pentru restul faceti reclamatii, anpc, dati in judecata ( sunt obligati cand adresa e completa sa il duca la adresa ) doar ca au vazut ca merge asa si de ce nu, nu zice nimeni ca nu poate cobora sau nu vor sa va usureze munca. dar cand ei suna auzi doar " sa veniti jos sa va luati coletul " si va mirati de ce unii nu sunt multumiti... altfel suna cand " va rog eu puteti cobora dvs sa luati coletul mai avem cateva livrari si ne-ar ajuta daca doriti sa veniti sa luati coletul de jos "

| Shidnsudjd a răspuns (pentru FlappyXXX):

@Alexspyn Uau ce emoționat. Faptul ca ai scris un eseu cu descrierea jobului nu răspunde la intrebarea daca trebuie sa vina curierul la usa si nu justifica cu nimic raspunsul "nu". Daca este vorba de o persoana in varsta cu piciorul rupt? O mama cu copil mic? Ii ceri sa coboare 4 etaje ca ai tu ziua prea grea? Sau faci o exceptie datorită bunătății tale? Aia e meseria pe care o practici si astea sunt cerințele. Da. Vii la ușă daca ti se cere, ca ar trebui sa vii oricum