| simonsolcan a întrebat:

Laptop ACER Aspire A315-41-R4WN, AMD Ryzen 3 2200U pana la 3. 4GHz, 15.6" Full HD, 4GB, 1TB, AMD Radeon Vega 3, Linux merita 1700 de lei de pe altex?

6 răspunsuri:
| GPA a răspuns:

Nu merită să-ți cumperi laptop cu procesor și GPU integrat AMD. Se încălzește foarte repede!
Când vine vorba de laptopuri, evită AMD!
Acel procesor grafic este inferior procesoarelor din seria MX(110/120/130).

Pentru laptopuri alege un combo Intel+Nvidia : https://www.pcgarage.ro/......inum-grey/ (dpdv hardware, la prețul acesta este cel mai bun laptop, ecranul în schimb nu este full HD, dar compensează LED).
Îți recomand Lenovo pentru că este singurul cu unitate optică (DVD-RW), cu port lan RJ45 gigabit 10/100/1000mbps, cu adaptor "ac" wifi (over 1500mbps) depinde de adaptor. Faci o alegere mult mai bună și ieși și în câștig cu 100 lei.

| KLiNK a răspuns (pentru GPA):

Gresesti. Nu mai suntem in 2000 pe vremea lu' Duron (sau primul Athlon, nu mai stiu exact) care se incalzea la modul grav. Ca aveai cooler pe el, ca nu aveai, la fel se incalzea. Lasand gluma la o parte, Ryzen sunt reusit. Ryzen 5 + Vega 8 + 8Gb ram dual-channel este imbatabil la pret, unde se bate cu i5 + mx110. Vega 8 rupe la orice ora jucaria aia de mx110. Ca sa nu mai zic de Ryzen 5 vs i5, care nu mai trebuie comparate.

| GPA a răspuns (pentru KLiNK):

Frățioare, nu suntem pe platforme desktop. Pentru laptopuri, Intel la orice oră din zi și din noapte. Am fost la Reballing cu un Ryzen 5 3550H. Dezlipire de pe placa de bază în urma Thermal throttlingului (ținut pe cooler, de asemenea) https://www.pcgarage.ro/standuri-coolere-notebook/deepcool/n8-black/. N-am avut în viața mea probleme cu procesoarele de la Intel.
Chiar și așa, dac-ar fi să folosesc AMD aș face-o atât pe răcire-lichid doar pentru mining.

| KLiNK a răspuns:

Pentru activitati normale cum ar fi stat pe Youtube, da. Face fata cu brio. Daca vrei sa te joci...nu. Daca vrei laptop cu AMD iti recomand ceva cu Ryzen 5 2500u cu Vega 8. Dar neaparat memoria RAM sa fie in dual channel. Vega, ca orice procesor grafic integrat, depinde foarte mult de viteza RAM.

| XYZ02 a răspuns:

Nu,mai adauga 150Ron si cumpara asa ceva:
https://altex.ro/......XGY9EX011/

| Anonimul222322 a răspuns:

Uita-te pe pc garage dacă îți dorești neapărat laptop e ok da uitate la asta ca e bestial pc https://www.pcgarage.ro/......on-vega-8/ are vega 8 bine îți mai cumperi tu un monitor care este LCD adică care are cablu în spate de hdmi la bani care ii vrea acel laptop și altex nu merita ryzen 3 vega 3 nu e ok uitate pe alte site-uri ca are ryzen 3 vega 8