| TaviComplicat a întrebat:

Mi-am cumparat o bricheta de tip Zippo si nu am de gand sa folosesc benzina aceea scumpa (14 lei 125ml). Pot folosi benzina obisnuita de la benzinarie? Ce alte alternative exista? De exemplu, bunicii nostri de unde luau benzina pentru brichetele alea vechi din Austria?

1 răspuns:
| Ciompârla a răspuns:

Din ce stiu, parca mergea si cu alcool, cum ar fi spirt. Stiam ca soldatii alimentau astfel de brichete scufundand bricheta legata de un siret, in rezervorul de benzina al tancului, pe timpul razboiului. Dar e indicat sa folosesti benzina aceea. Fiindca acum serios... ti-ai luat o bricheta Zippo probabil de 150-200 lei dar nu vrei sa dai inca 14-15 lei pe un flacon de benzina pentru brichete?