| Dua234 a întrebat:

Să iau inelele de la Pandora, deoarece am văzut pe site ul lor din America ca cică S ar decolora și se rup (îți lasă ceva verde pe deget).Se merită să le iau?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru "stiinta" tuturor:
- aurul NU se oxideaza, nu se decoloreaza
- argintul se innegreste (se oxideaza) si trebuie curatit periodic (simpla frecare cu o carpa rezolva "problema").
- cuprul se inverzeste la oxidare, iar aliajele de cupru (bronz) devin verzui-cenusii, tot mai inchise la culoare (vezi statuile de bronz).

Multe "bijuterii" (in special cele ieftine) au ca suport aluminiu sau bronz, iar suflarea (placarea) cu aur sau argint se deterioreaza dupa un timp. In aceste cazuri, metalul suport se poate oxida si vopseste pielea /hainele.
Din pacate, cu aceea "bijuterie" (care ajunge sa coloreze) nu se mai poate face altceva decat schimbata cu alta, noua.

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca vrei inele care nu lasa urme de genul urmelor pe care le lasa, de exemplu aurul suflat sau otelul inoxidabil, recomand unele din aur, argint, aur alb etc
este alegerea ta in schimb, poti sa iti iei ce doresti tu!

| sierra1 a răspuns:

Așa ceva lasă urme pe deget dar nu verde

https://ro.pandora.net/......91C00.html

"Se merită să le iau?" - fără "se" dar decizia e a ta. Orice ar zice cârcotașii, sunt de CALITATE!

| Furnicuta000 a răspuns:

Inelele de la pandora sunt majoritatea din argint. Unele argint placat cu aur si unele chiar aur de 14k. Nu recomand sa iei aur de la pandora strict din motiv ca are un pret exorbitant. Argintul de la ei e ok, nu o sa lase urme pe piele (daca nu ai tu o alergie sau ceva de genul). Nu stiu daca au si tinichele la vanzare dar daca te gandesti cumva sa iei de la ei ceva care nu e aur sau argint...nici sa nu te gandesti! Nu cumpara tinichele de la pandora ca arunci banii pe fereastra