| Liviu321 a întrebat:

Salut! A comandat cineva produse en gros de pe "made in China" sau "allibaba"? Exista riscul de probleme la vama fiind un număr mare de bucăți?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, exista, ca ti se va pune taxa de import si TVA fiind clar ca este import odata ce ai numar mare de produse.

| TPU2019 a răspuns:

Probleme doar daca nu declara vanzatorul valoarea corecta a produselor sau nu ataseaza e-statement corespunzator, practic, daca vrea sa scape de taxe de transport si in acelasi timp sa-ti dea tie un pret mai bun in baza asta. Daca totul e in regula, nu ar trebui sa ai probleme. Deci, message seller si ii ceri sa posteze ca la carte, cam atat. (pe partea ta)

| Anabitta a răspuns:

Probleme nu cred, doar taxele vamale la ce depaseste 150 de dolari.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anabitta):

Imi pare rau sa-ti spun, dar eu am platit saptamana trecuta taxe vamale si TVA la valoarea intregului pachet de $90 (stiam ca peste $100 de platesc taxe).
Nu-mi vine sa cred cum te jecmaneste vama romana, in situatia in care am platit serviciu express iar pachetul a continut '"gift for kids" deci bunuri personale si totusi a cerut destinatarului 65 lei, pentru taxe de import si TVA.