| lorena4u a întrebat:

As dori sa stiu daca exista posibilitatea sa pot face import din china ca si SRL pentru revanzare. Daca da, care sunt procedurile? Mentionez ca am comandat ca si pers fizica deja foarte multe produse de pe site-uri din China si imi doresc sa pornesc un magazin online dar fiind conditionat la bucata ca si pers fizica (se accepta doar pt uz personal, nu se pot comanda zeci de bucati) imi doresc sa fac asta ca si SRL. Care ar fi pasii si cat de greu este?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Infiintezi o firma, poate fi si SRL, cu obiect de activitate vanzarea de produse prin magazin online si dupa infiintare poti comanda marfa din China si s-o comercializezi in mod legal.
Primul pas este sa mergi la Registrul Comertului din jud. tau pentru rezervarea denumirii firmei si acolo afli toate informatiile necesare si iti pot face si actul constitutiv.

| lorena4u explică:

Firma eu o am, eventual imi voi mai pune niste CAEN-uri specifice comertului online si activitatii de import. Ideea este ca ma interesa mai mult despre cum se procedeaza: am inteles ca exista ceva cod EORI sau asa ceva, nu stiu exact, coletele care ajung in tara de ce documente trebuiesc insotite de la furnizor, am inteles ca exista tot felul de hartii care trebuiesc prezentate agentului vamal etc