| BaronMontana a întrebat:

Salut!
Am comandat un laptop de pe altex si doresc sa il returnez, trebuie formatat sau e ok daca ramane doar windowsul instalat pe el la retur?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E de bonton să-ți ștergi urmele

| Brizbriz a răspuns:

De preferat e formatat, da il formateaza ei oricum cand il repun la vanzare, dar... lenea e mareeeeeee

| zilog a răspuns:

În general poți să te duci pe le si cu alt windows doar ubuntu să nu fie pus pe el îi doare în cot ce windows ai tu pus pe el, important este să se poată sterge că ei il formateaza că tu poate ai filme pormo cu minore sau manele sau cine stie ce alte softuri priatate si dacă vine cumva miliția BSA-ul în control pe la ei si ii gasesc cu laptop-ul acela cu cordeli pe el îi amendează sau ii bagă pe ei la pârnaie, așa că ei vor șterge imediat tot ce ai pe el.
IN GENERAL TREBUIE SĂ ARATE IMPECABIL IMPECABIL CA ȘI CÂND NIMENI NU LA FOLOSIT
SĂ NU MIROASĂ A NIMIC
SĂ NU AIBE NICI CEA MAI MICĂ MĂTREAȚĂ SCAMĂ ZGÂRIETURĂ URMĂ DE UZURĂ
TREBUIE SĂ FIE EXACT AȘA CUM L-AI CUMPĂRAT PENTRU CA EI SĂ ÎL POATĂ PUNE ÎNAPOI LA RAFT LA VÂNZARE
Eu am avut 250 magazine in subordine exact ca și magazinele de la Altex erau prin toată țara
Toată marfa returnată trebuia să se poată vinde ca și nouă
Adică eu îti puteam refuza să îti returnez un laptop si doar dacă nu mai aveai ambajele toate sau dacă nu mai dețineai sârmulița aceea care ținea cablul de la laptop legat să stea în forma respectivă
Eu scrisesem proceduri de verificare la returnare prin care trebuiau să se uite atent pe sub fiecare tasta si sa o verifice daca are vreo mătreață fir de păr ceva între rama de la display si display dacă are feva fire de pisică în ventilator dacă are urme de zgârieturi pe capace orice mică zgârietură gata ce să îti fac l-ai DEPRECIAT NU MAI ESTE CA ȘI NOU DU-TE LA COMITETUL OAMENILOR PROȘȚI ȘI FĂNE RECLAMAȚIE
Omaneii din service trebuiau să verifice până și bornele de la ștecher să vadă dacă nu cumva ai făcut scântei cu ștecherul în priză un punct dacă era pe vreo bornă de la ștecher nu ți-l primeau la retur
Apoi verificau toată suprafața hdd-ului de BAD-uri cu MHDD
apoi verificau memoria ram cu mem test de la ubuntu
apoi verificau perifericele opticul mufele de imprimanta usb-urile verificau tot tot tot tot
si dacă cumva te arătai că ai fi un om ne respectos toți știau dacă ești figurant ai aere fițe si figuri
să îti dea cu spray de parfum pe laptop și să îți spună că nu au cum să ți-l returneze că miroase a ceva
sau alții îti făceau ei intenționat upgrade de bios si spuneau că tu ai deteriorat placa de bază așa că bâști de aici și îti mai dădeau și o factură de plată de 750 de lei pentru că și-au pierdut timpul cu verificarea lui Asta le-o făceau la cei tatuați cu lanțuri cocalari gen bobardieri sau zdrențe cum ii vedeau cu pantalonii zdrențuiți sau cu belciug în nas în urechi în sprâncene cum le trăgea câte o chestie dinasta gen upgrade de frimware la unitatea optică și spuneau că obiectul trebuie scos din garanție pentru că clientul a întervenit hardware si a făcut modificări fizice asupra laptop-ului.
Așa că mulți dintre oamenii aceia sunt și astăzi pe aceleași standarde angajati prin tot felul de service-uri așa că dacă te duci îmbrăcat frumos cu cămașă călcată la dungă cu pantofii curați cu pantaloni curați te duci bărberit si fără tatuaje lanțuri belciuge inele și cercei
Si mai vorbești si frumos extraordinar de respectos atunci îi trag inima să te ajute cu returul
dacă nu atunci este posibil ca unul să aibă un ghiul șurub în palmă șî să spună ia uite mi-a venit și zdreanța asta cu blugii zdrențuiți la mine să îmi strice ziua și este posibil ca să îți facă ceva șă nu te mai primescă cu el în service
GLUMA MEA PREFERATĂ ERA CĂ L-AI APRINS TU CU MÂNA TA SI TE PUNEAM SĂ CITEȘTI ÎN MANUALUL LUI LA CE TEMPERATURĂ TREBUIE SĂ FUNCȚIONEZE ACEL LAPTOP SI in manual scria că acel laptop trebuie să funcționeze neapărat doar la temperatura de fix 20*Celsius!
Si asta o scria pe pagina 20
Si îti spuneam să te uiti la pagina 20 si sa te uiti si pe perete să vezi câte grade celsius sunt in camera respectiva in care tu ca fraierul te apucai sa aprinzi laptop-ul
asa că ti-l scoteam din garantie cu 4 martori că tu ai aprins laptop-ul si nu noi cei de la service.
Si mai si râdeam de tine să înțelegi clar că nu ne-a plăcut de fața ta pentru că ești arogant si dacă vrei vreo dată să te mai servim cu ceva garantie sau retur trebuie sa fii extrem de umil spășit MODEST.

| Mivelyn a răspuns:

Il reseteaza ei oricum, doar sa iti salvezi datele de pe el daca ai