| DadalicaMihaiAlexandru a întrebat:

Salut ma gandeam sa-mi iau ceva de pe un site din strainatate, dar nu stiu exact cum functioneaza livrarea, mai ales fiindca nu ai cadran cu nr de telefon.
Imi poate explica cineva cum poti primii pachete internationale

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai doua modalități. Prin curier sau prin posta. Daca nu ai Nr de telefon cel mai probabil vine prin posta, care oricum nu suna doar îți lasă o notificare in cutie poștală

| relian a răspuns:

Cum? Intri pe webistele de pe care vrei sa cumperi, citesti ce spun aia acolo, in principal daca trimite in RO, aia este prima chestie la care trebuie sa te uiti, apoi comanzi, produsul.

Ca sfat, iti recomanda sa faci plata prin PayPal asta daca ai paypal, pentru ca esti intr-un fel asigurat, plus nu dai datele acelui webiste.

C sa eviti orice problema, cum am spus foloseste PayPal, chair daca e un de asta care s-a trezit si el acu ca descopertit america, a descoperity netu si crede ca poate trage teapa la lume, prin PayPal nu are nici o sansa.

Despre ce cadran cu numar de telefon vorbesti? Vrei sa cumperi international? Atunci cumpar din SUA, arata mie de pe ce website doresti sa cumperi si iti spun cum este.
Am ljuat si eu online ceva piese pentru masina, nu au fost bune, le-am returnat, am explicat ca nu se potrivesc la masina mea, sa imi dea banii inapoi.
Tot o lalaiau laughing apoi le-am dat un mesaj si le-am zis cam asa: asta este ultimul mesaj, daca in max 2 zile nu am raspuns de la voi vorbesc cu PayPal. Imediat dupa cateva ore, deja au trimis si eticheta de returnare laughing, pai ce stau sa ma rog de voi.

Plata cu PayPal este cea mai sigura, nu se joaca nimeni, nu au cum. Banii sunt la paypal, cei care vind si fac plata prin paypal dau contul alora, aia au acces la contul bancar al lor, deci intra aia si le ia banii imediat.

Eu asa fac orice cumparatura online plateasc numa prin Paypal, acum majoritatea am vazut au si plata prin paypal.

Referitor la ce intrebi tu, vezi ca cei care vind, spun si cam in ce timp ajunge pachetul la tine, dau un timp estimativ. De asemenea te uiti la descrierea produsului, daca are descriere, daca are poze etc.

| thunder11 a răspuns:

Pai e exact la fel ca si cum comanzi din țară doar ca o să dureze mai mult timp, probabil ca o sa te contacteze ei cumva cand ajunge pachetul in țară prin alta modalitate avand in vedere ca nu iti cer numarul de telefon oricum sa ai grijă ca multe siteuri din strainatate sunt scam uri si nu iti ajunge exact ceea ce iti doreai si dupa nu o sa mai poti sa il returnezi ca asa s-a intamplat la multi