| Zuzumilk26 a întrebat:

Pe pachetele de pe Aliexpress o sa fie corona virus?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Virusul asta nu supravietuieste mai mult de cateva ore pe obiecte. Din China pana aici e mort demult, deci nu e absolut nici un risc.

14 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Da, ti-l dau cadou.

Răspuns utilizator avertizat
| siriusblack98 a răspuns:

Sunt sanse dar noi nu putem decat sa ne dam cu presupusul.De preferat ar fi sa nu comanzi nimic din China sau sa vizitezi magazinele de profil (gen vreun China Town de prin oras) eu am unul la cativa km distanta laughing

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Holiday):

Nu stiu cum sa-ti zic, dar virusii nu sunt corpuri vii ca bacteriile. Nu cred ca sunt sau esti vreun doctor ca sa stim daca supravietuiesc.

| Holiday a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Ce crezi, este afirmatie facuta de medici si doar preluata de mine.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Holiday):

Daca zici tu.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru GicaGigekGica):

N-o fi el doctor dar poate se mai si uita la stiri. Chiar acum 10 minute, doctorul Streinu Cercel, a spus ca nu obiectele sunt gazda ci omul. Spalatul pe maini, pastrarea distantei necesare sunt importante. Redau: "Se presupune că virusul 2019-nCoV poate supraviețui cel puțin 12 ore pe o suprafață metalică și între 6 și 12 ore pe haine. În general, detergentul distruge virusul (se recomandă spălarea materialelor și a mâinilor care au intrat în contact cu suprafețele suspecte). Virusul gripal rezistă pe hârtie în jur de 12 ore și pe produsele din plastic până la 48 de ore. Coronavirus poate rezista pe piele (dacă nu intră în contact cu gura, ochii sau nasul) maxim 15 ore. Cel mai mult, virusul gripal (nu neapărat coronavirusul) trăiește pe sticlă (7-10 zile) și pe spută (până la 2 săptămâni)."

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Salontanul):

Din tot ce ai zis tu, eu concluzionez ca am gasit deja medicamentul impotriva virusului...bem detergenti laughing

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Eu spun ce a spus doctorul Streinu Cercel, cel mai important virusolog din Romania. Ce intelegi tu este treaba ta. N-ar fi de mirare sa intelegi altceva! Testul PISA de anul trecut zice ca avem 40% analfabeti functional.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Yup, vor lipi virusul cu scorch pe ele...

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Salontanul):

Hai ba taci, vrei sa zici ca eu sunt analfabet functional? Daca tu nu intelegi ironia si gluma nu ma insulta.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Cu asa ceva nu se glumeste! Unul, mai slab de intelect, o ia de buna si ne trezim cu probleme. Glumesti la alte raspunsuri, dar nu la cele medicale!

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Salontanul):

Haide frate, cat de prost sa fii sa bei detergent?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Iti spun eu. Timp de 23 de ani am avut in subordine oameni si am lucrat cu ei. Daca ti-as povesti mostre de prostie te-ai cruci. Am un blog si poate candva o sa scriu si de asta. Bine ca mi-ai dat ideea si-ti multumesc pentru asta!