| Andreutzaa7005 a întrebat:

Salut tuturor! Deci vreau sa dau o comanda de pe aplicatia Joom si am niste intrebari. Asta este prima comanda pe care vreau sa o dau si de asta am nevoie de ajutor. Chestia e ca eu sunt de la sat si acolo iti cer date, gen bloc, nr, strada, iar eu habar n-am ce sa scriu. A 2-a problema este ca nu stiu unde imi va veni coletul si cine o sa ma anunte cand este sosit. Astept cat mai multe raspunsuri, multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Îți recomand să pui detaliile unui prieten de încredere ce stă la oraș, iar acel prieten, când trece pe la tine, îți va aduce coletul.

| laeimbrea a răspuns:

Salut!
Eu sunt exact în situația ta si am dus-o la capăt, tot de la tara sunt.
Sunt multe de explicat dar te ajut cu drag.

În primul rând, la adresa scrii numele satului, județul, strada (principala, secundara), numărul de casa si codul postal (Te învăț si cum faci rost de cod, daca vrei).

Bun, în al doilea rând ai nevoie de un cont bancar si de card ca sa plătești, altfel nu merge.

Coletul vine prin posta, te anunta poștașul daca trebuie sa mergi dupa el, la mine mi-l aduce acasa.

Dacă vrei să discutăm mai multe, iti dau în privat Facebook si iti explic mai detaliat...

| Bondarel99 a răspuns:

Vezi ca sunt sanse mari sa vina la posta vamala, deci asigura-te ca poti ajunge acolo in caz ca va fi nevoie.
Si stai linistita ca vei primi aviz acasa cand ajunge coletul ca sa stii cand sa te duci dupa el.
Iar la adresa completezi doar ce e nevoie.
Plata se face cu cardul, niciun site chinezesc nu trimite colete cu ramburs, dar cred ca stiai asta.

| mgtow a răspuns:

La sat e suficient sa dai codul postal si numarul casei unde stai cu denumirea localitatii. La noi CP nu e asa bun pentru a gasi o adresa doar orientativ se foloseste. Daca ai un nr de contact te va gasi destul de bine

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La adresa scrii strada (daca exista), numarul casei, satul, comuna, judetul, si codul postal.
Daca coletul este mic (sub 1kg), iar valoarea declarata va fi sub 10$, ti-l va aduce postasul, sau vei fi chemata la cel mai apropiat oficiu postal.
Daca valoarea coletului depaseste 10$, este posibil sa fii chemata la posta vamala din judetul tau (aflata in resedinta judetului, de obicei), si sa platesti TVA pentru ce ai comandat.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am circa 10 obiecte comandate acolo. Eu stau la oras dar nu cred ca este obligatoriu sa scrii acolo bloc, scara, apartament, etc! Daca da, poti sa pui un bloc aiurea. Strada, oricum, poti sa pui Principala si numarul.
Coletul iti vine la posta si te anunta postasul. El va veni la posta locala daca este sub 10 Euro sau la posta vamala daca este peste 10 Euro. La posta vamala vei plati in plus TVA daca este intre 10 si 149, 99 Euro si plus taxe valamale daca costa 150 Euro sau mai mult.