| MaTrIx8378 a întrebat:

Am mare nevoie de ajutor, cu siguranta stiti raspunsuriile la intrebari, dar la mine e pentru prima data cand fac asa ceva, Vreau sa trimit prin posta romana niste ghete de fotbal sa ii le vand unu-i baiat care vrea sa le cumpere, eu sunt din buc el din dambovita, spuneti-mi cum sa fac? sa le bag intr-o cutie, sa ambalez bine cutia, dupa sa scriu pe o foaie in centrul cutie, destinatar si expeditor si sa completez si dupa sa duc la posta si ei stie ce va trebuie sa faca? sau cum, va rog frumos sa-mi explicati tot, si sa-mi spune-ti daca mai trebuie sa cumpar timbru sau cat platesc eu la posta pentru a trimite coletul, si spuneti-mi cu ce trebuie sa completez la destinatar/expeditor, stiu ca, cu adresa, nume, dar poate mai trebuie cv.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Faci coletul, scrii numele, prenumele si adresa completa a destinatarului (localitate, strada, numar, judet, cod postal) si a ta si apoi mergi cu coletul la posta. Aici ti-l vor cantari, vei completa formularul si vei plati taxa de transport, in functie de distanta si greutate. Pe formular vei scrie si ca doresti plata prin ramburs (destinatarul plateste la ridicarea coletului si posta iti trimite banii). La suma treci pretul sau pretul plus cheltuielile de transport, dupa cum te-ai inteles cu cumparatorul.