| MauroMania777 a întrebat:

Unde as putea face copii/clone după niște sticle de parfum astfel încât sa fie identice? Cunoaște cineva vreun atelier /fabrica de sticla sau ceva unde as putea copia astfel de sticle?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sunt societati care asta fac, nu stiu daca au valente de a reproduce exact daca te duci tu cu "reteta", dar au ei anumite parfumuri pe care le reproduc dupa ceva reteta a lor...aici fac referire la parfumuriile acelea care vand parfumuri vrac sa le zic, acele parfumuri refill, sunt destule locuri, poti incerca in cateva locuri de acestea.
Stiu ca au deja ca reproduse anumite parfumuri celebre de la casele : Armani,Paco Rabanne,Gucci,Bvlgari, Prada,Dolce & Gabbana, Davidoff, CK, Hugo Boss, Carolina Herrera si multi altii.

| johnnny123 a răspuns:

Nu-ti va face nimeni copii identice dupa sticle de parfum in cantitati mici. Pentru ca procesul de creare a matritei este complicat si costisitor, necesita o infrastructura si o investitie initiala serioasa, iar singura metoda de a-l face profitabil este sa produci cantitati mari, de ordinul milioanelor de sticle.

In plus, mai exista si aspectele (i)legale ale problemei, cu care fabricantii cinstiti nu vor sa se incurce.

| TheGentleman a răspuns:

Cineva care are imprimantă 3D