| ElenaSt2011 a întrebat:

Va rog daca puteti sa imi scrieti o arca (sau mai multe) marci de incaltaminte care sunt foarte rezistente si sigur nu li se gaureste talpa, chiar daca sunt purtate cativa ani.

Am cumparat diferite modele de cizme (de la comerciantii din piata, mai rar din magazin) dar, atat cizmele noi cat si cele second hand prezentau aceleasi probleme:

- se crapa materialul in exterior sau blanita din interior;
- se dezlipea talpa;
- si de cele mai multe ori aparea o gaura in talpa si nu le mai puteam purta cand ploua sau ningea, caci ma udam la picioare.

Multumesc tuturor celor care imi vor raspunde la intrebare.

1 răspuns:
| Staif a răspuns:

Cele din piata sunt cele mai proaste.
In magazine (sau oriunde) urmareste sa nu fie talpa din plastic. Aia galbena si lucioasa. Se crapa materialul exterior pentru ca e sintetic. Crapa mai ales la frig. Daca ar fi din piele, cum era in vremea comunistilor, incaltamintea ar tine si doua generatii, nu numai trei-patru ani.
Din pacate, acum, nu prea ai ce alege.